Azerbaycan pilotları JF-17 eğitimi için Pakistan’da

Roketsan-ATMACA-Banner

Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanlığı mensubu pilotlar, Pakistan Hava Kuvvetleri’nden (PAF) JF-17 Thunder savaş uçaklarıyla ilgili olarak pilotaj eğitimi almaya başladılar.

Yaşlanan savaş uçağı filosunu modernize etmek için çeşitli arayışlarda olan Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanlığı, uzun süredir Pakistan’dan JF-17 Thunder Blok-II Savaş Uçağı alımını düşünüyor. Son olarak, Azerbaycan Hava Kuvvetleri mensubu 2 pilot, Pakistan’a intikal etti ve Pakistan Hava Kuvvetleri’nden (PAF) JF-17 Thunder savaş uçaklarıyla ilgili olarak pilotaj eğitimi almaya başladılar. Azerbaycan’ın, 500 milyon dolar bedel ile 24 adet JF-17 Thunder Blok-II Savaş Uçağı tedarik etmesi ve bu uçaklara Azerbaycan tarafından istenilen donanımların entegre edilmesi bekleniyor. Öte yandan Azerbaycan’a, JF-17 Thunder ile beraber almayı planladığı Mushshak eğitim uçaklarının ilk teslimatı, geçtiğimiz haftalarda Pakistan tarafından gerçekleştirilmişti.

STM Banner

Azerbaycan’ın tedarik etmeyi planladığı JF-17 Thunder Blok-II savaş uçakları, Pakistan ve Çin tarafından ortaklaşa geliştirildi. Tek kişilik mürettebat kapasitesi bulunan uçak; 14.93 metre uzunluğa, 4.72 metre yüksekliğe, 6.585 kilogram boş ağırlığa ve 12.385 kilogram azami kalkış ağırlığına sahiptir. Azami 3.482 kilometre menzili bulunan uçak, 55.512 feet irtifaya kadar çıkabilmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu