AKINCI yer kontrol istasyonundan motor çalıştırdı

Roketsan-ATMACA-Banner

Baykar Savunma tarafından geliştirilen AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı’nın yer testleri devam ediyor.

Baykar Savunma tarafından geliştirilen ve ilk kez geçtiğimiz aylarda düzenlenen TEKONOFEST-2019 Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde sergilenen AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı’nın yer testleri devam ediyor. Yer testleri kapsamında yer kontrol istasyonu (YKİ) üzerinden ilk kez motor çalıştıran AKINCI’nın, Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar tarafından yapılan açıklamaya göre ilk uçuşunu Ekim ayı içerisinde gerçekleştirmesi planlanıyor.

Baykar Savunma tarafından Bayraktar Taktik Blok-II İnsansız Hava Aracı’ndan elde edilen tecrübelerle geliştirilen AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı, ileri düzeydeki teknik kabiliyetleri sayesinde savaş uçaklarının gerçekleştirdiği bazı görevleri icra edebilecektir.

Kendine özgü bükümlü kanat yapısıyla 20 metrelik bir kanat açıklığına ve çok sayıda mühimmat istasyonuna sahip olacak AKINCI; 40.000ft irtifada 24 saat boyunca havada kalabilecek ve 1.350 kilogram faydalı yük taşıyabilecektir. Taşıdığı elektronik destek podu, uydu haberleşme sistemleri, hava-hava radarları, engel tespit radarı, sentetik açıklıklı radar gibi çok daha gelişmiş faydalı yüklerle görev yapacak sistem, hava-yer ve hava-hava angajmanı gerçekleştirebilecektir.

AKINCI hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen buraya tıklayınız…


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

 

TUALCOM   Sarsılmaz   BMC-Banner-İçerik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu