Azerbaycan S-300’leri görücüye çıktı

Roketsan-ATMACA-Banner

Azerbaycan Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan S-300PMU2 Favorit Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS), harbe hazırlık eğitimleri kapsamında görücüye çıktı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu 2020 Yılı Harbe Hazırlık Planı kapsamında Azerbaycan Hava Kuvvetleri mensubu hava savunma birlikleri, S-300PMU2 Favorit (NATO Rapor Adı: SA-20 Gargoyle) Hava Savunma Füze Sistemi ile harbe hazırlık eğitimi icra ediyorlar.

STM Banner

Harbe hazırlık eğitimi kapsamında S-300PMU2 Favorit HSFS ile başlangıç pozisyonuna intikal eden Azerbaycan hava savunma birlikleri, belirlenen noktaya sistem kurulumunu başarıyla gerçekleştirdi. Tatbikatın, simülate atışlarla devam etmesi bekleniyor.

S-300PMU2 Favorit

Azerbaycan Hava Kuvvetleri, ilk kez Haziran 2011’de icra edilen askeri geçit töreni ile S-300PMU2 Favorit’i envanterinde kattığını açıklamıştır.

Rusya Federasyonu’na bağlı Almaz Antey şirketi tarafından tasarlanan S-300PMU2, azami 200 kilometre menzile ve 30 kilometre irtifaya kadar angajman gerçekleştirebilmektedir. Eş zamanlı olarak azami 36 hedefi izleyen sistem, aynı anda 6 hedefi takip edebilmektedir. S-300PMU2, hava soluyan hedeflere ek olarak balistik hedefler için de kısıtlı angajman yeteneğine sahiptir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu