Hint Posedion’larına Harpoon ve MK-54

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Hindistan’a AGM-84L Harpoon Blok II Gemisavar Füze ve MK-54 Hafif Torpido tedarikini içeren olası iki yabancı askeri satışı (FMS) onayladı.

ABD Savunma Güvenliği İş Birliği Ajansı (DSCA)’ndan edinilen bilgiye göre söz konusu satışlardan ilki, 92 milyon ABD Doları maliyet ile 10 adet AGM-84L Harpoon Blok II Havadan Atılan Gemisavar Füze, yedek parça, onarım malzemeleri, konteyner, destek ve test ekipmanları, eğitim ve öğretim ekipmanları ile lojistik destek faaliyetlerini içeriyor.

STM Banner

İkinci FMS kararı ise ise 63 milyon ABD Doları maliyet ile 16 adet MK-54 Hafif Torpido, 3 adet MK-54 Eğitim Torpidosu, torpido konteynerlerini, Filo Egzersiz Bölümünü (FES), havadan fırlatma lançerlerini ve lojistik faaliyetleri kapsıyor.

Ana yüklenici firmaların Boeing ve Raytheon Integrated Defense System olacağı FMS kararları kapsamında tedarik edilecek sistemler, Hindistan Deniz Kuvvetleri envanterinde bulunan P-8I Posedion Denizaltı Savunma Harbi (DSH) Uçaklarında kullanılacak.

P-8 Posedion, P-8I, AGM-84L Harpoon Blok II, MK-54 Hafif Torpido, Denizaltı Savunma Harbi (DSH)

P-8 Posedion uçağının Hindistan için geliştirilen varyantı olan P-8I Posedion; uzun menzilli denizaltı savunma harbi (DSH/ASW), yüzey karşıtı harp (ASuW) ile istihbarat, keşif ve gözlem (ISR) faaliyetleri için geliştirilmiştir.

Azami 12.496 metre irtifada görev yapabilen P-8I, 9 kişilik mürettebata sahiptir ve iki adet CFM56-7 motoru ile donatılmıştır. Hindistan’ın toplam 12 adet P-8I siparişi bulunuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu