Bayraktar TB2 işaretledi Azerbaycan Su-25’i LGK ile vurdu

Roketsan-ATMACA-Banner

Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait Su-25M savaş uçakları, ASELSAN tarafından geliştirilen Lazer Güdüm Kiti (LGK)’ni operasyonel olarak kullanmaya başladılar.

Türk savunma sanayii şirketlerinden ASELSAN tarafından geliştirilen Lazer Güdüm Kiti’nin, Azerbaycan Cumhuriyeti Savunma Sanayii Bakanlığı (MODIAR) tarafından geliştirilen 250 kilogramlık genel maksat bombasına entegrasyonu yönündeki çalışmalar, uzun süredir devam ediyordu. ASELSAN üretimi LGK ve MODIAR üretimi 250 kilogramlık bomba ile oluşturulan “QFAB-250 LG” isimli güdümlü uçak bombası, sonra olarak IDEF-2019 esnasında sergilenmişti.

STM Banner

Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan Su-25M (NATO Rapor Adı: Frogfoot) savaş uçaklarına entegre edilen QFAB-250 LG bombası, operasyonel kullanıma alındı. Edinilen bilgiye göre; Azerbaycan Ordusu tarafından 27 Eylül 2020 tarihinde Karabağ bölgesinde başlatılan askeri harekat esnasında, Azerbaycan Su-25M’leri tarafından QFAB-250 LG kullanıldı. Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) tarafından yapılan lazer işaretlemeye müteakiben Su-25M savaş uçağı, Ermeni Ordusu’na ait hedefleri QFAB-250 LG ile başarıyla vurdu.

QFAB-250 LG

SavunmaSanayiST.com tarafından Azerbaycan Cumhuriyeti Savunma Sanayii Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, QFAB-250 LG’nin teknik özellikleri şu şekilde:

Mühimmat Ağırlığı:250 kilogram
Menzil:12 kilometre
Dairesel Sapma Değeri (CEP):<10 metre
Uzunluk:3.3 metre
Çap:240 milimetre
Toplam Ağırlık:270 kilogram

 Video: 


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Burada,işte tam burada mürailik yapıp insan hayatının ne kadar önemli olduğunu, çiçeklerden arılardan bahsedip edebiyat yapmam gerektiğini hissetsem de olmuyor bir
    türlü. Bana çocukluktan beri yapılan yüklemeler, sosyalizasyonum, bunu asla ve kat’a
    men ediyor. Yanisi ? Yanisi o ki haberiniz çok sevindirici. Bu yapılanın yerini hiçbir simulasyon veya manevra, test atışı dolduramaz. Combat proven denilen cephe deneyimi hem satarken birinci referans, hem de eksiklerimizi görüp düzeltmek için birinci fırsat. Öte yandan bu iş biraz fazla uzadı. Pamukoğlu Paşa’nın deyişiyle iş uzarsa şeye sarabilir. Çullanıp üstüne, artık işi bitirmek lazım işi Azeri “qardaş”lar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu