Seri üretim ikinci Su-57 ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya’nın seri üretime geçen ikinci Su-57 savaş uçağı, 31 Ekim 2020 tarihinde Habarovsk bölgesinde ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Bu uçuşla, Su-57 projesinde büyük bir eşik daha aşıldı.

Seri olarak üretilen ilk Su-57 savaş uçağı, Aralık 2019’da düştü. Rusya Federasyonu Havacılık ve Uzay Kuvvetleri için geliştirilen 5. Nesil savaş uçağı olan Su-57’nin uçuş testleri, yaklaşık 10 ay askıya alındı.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; seri üretim ikinci Su-57, Sukhoi’nin Komsomolsk-on-Amur Havacılık Fabrikasında (KnAAZ) üretildi. İlk uçuşunu başarıyla yapan uçağın kuyruk numarası ise s / n 51002 idi.

Rusya Federasyonu Havacılık ve Uzay Kuvvetleri’nin, yıl sonuna kadar ilk Su-57 savaş uçağını teslim alması bekleniyor. Edinilen bilgiye göre; Rusya Federasyonu Havacılık ve Uzay Kuvvetler’nin 76 adetlik Su-57 siparişinin tamamlanması için KnAAZ’da en modern ekipmanlarla yepyeni bir montaj hattı kuruldu.

Geçen yıl gerçekleşen kaza, bir Su-57 savaş uçağının ilk kaza/kırımıydı. Buna ek olarak T-50 prototiplerinden biri de 2014’de bir motor yangını nedeniyle ağır hasar görmüştü


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu