Azerbaycan TB2’lerinden Karabağ’da 3000 saat görev

Roketsan-ATMACA-Banner

Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Azerbaycan ziyareti kapsamında Baykar tarafından Bayraktar TB2 SİHA Operatörlüğü eğitimi verilip mezun edilen Azerbaycan Hava Kuvvetleri personelini ziyaret etti.

Selçuk Bayraktar, Telegram hesabından yaptığı paylaşımda “Karabağ Tek Vatan Harekâtı” anısına yaptırdığımız hatıra pullarını Azerbaycanlı İHA personeline takdim ettik” ifadelerini kullandı.

STM Banner

Selçuk Bayraktar tarafından Azerbaycanlı askerlere üzerinde Bayraktar TB2 bulunan bir PTT pulu takdim edildiği görüldü. Pulun altında yazan notta ise Azerbaycan’a ait Bayraktar TB2 S/İHA’ların 27 Eylül-10 Kasım 2020 tarihleri arasında gerçekleşen ve toplamda 44 gün süren 2.Karabağ Savaşı’nda “en ağır muhabere koşullarında 3.000 saat aralıksız görev yaptığı” kaydedildi.

SİHA pilotu, görev komutanı, faydalı yük operatörü ve teknisyen olarak görev yapan Azerbaycanlı askerler, sertifikalarını Baykar Uçuş Eğitim Merkezi’nde Şubat ayında düzenlenen törende almıştı.

Bayraktar TB2 - Azerbaycan

Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı 77 Azerbaycan askeri, Baykar tarafından verilen Bayraktar TB2 SİHA Operatörlüğü eğitimlerini 4 ay gibi bir süre içerisinde başarıyla tamamlamıştı.

Türk havacılık tarihinde ilklere imza atan Bayraktar TB2 SİHA Sistemi, Şubat ayında 300 bin uçuş saatini başarıyla geride bırakmıştı. Böylece yerli ve milli imkânlarla tasarlanıp üretilen bu sınıftaki bir hava aracı 300 bin saat uçarak gökyüzünde en uzun süre görev yapan ilk milli hava aracı olmuştu.

Karabağ’a Bayraktar TB2 Damga Vurdu

Azerbaycan, yaklaşık 28 yıldır Ermenistan’ın işgali altındaki Dağlık Karabağ’a yönelik olarak 27 Eylül 2020 tarihinde bir askeri harekât başlattı. Harekâtın başlangıcından 44 gün sonra, 10 Kasım 2020 tarihinde Azerbaycan Ordusu, Ermenistan’ın işgalini sonlandırarak Dağlık Karabağ’ı kontrol altına aldı. Ermenistan’a yönelik harekât esnasında Azerbaycan, Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA’ları (Silahlı İnsansız Hava Aracı) tüm cephe hattında kullandı.

Bayraktar-TB2-Azerbaycan

Savunma analistleri tarafından teyit edilen çalışmalara göre Bayraktar TB2 SİHA’lar ile Ermenistan Ordusu’na ait birçok hava savunma sistemi, radar sistemi, tank, zırhlı araç, kamyon, cephanelik, mevzi ve birlik imha edildi. Azerbaycan’ın Ordusu’nun dünyayı şaşırtan bu başarısı dünya medyası ve savunma uzmanları tarafından Türk SİHA’larının harp tarihini değiştirerek oyun kurucu bir güce ulaştığı şeklinde yorumlandı.

ÖNERİLEN İÇERİK: Bayraktar TB3 SİHA’nın özellikleri paylaşıldı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu