KF-X Roll-Out törenine Endonezya da katılacak

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore basınına göre; Endonezya Savunma Bakanı’nın, Güney Kore’nin Nisan ayının sonunda tanıtacağı KF-X savaş uçağı etkinliğine katılması muhtemel.

Yonhap Haber Ajansı tarafından bugün yayınlanan haberde: “Öğrendiğimiz kadarıyla Endonezya, Savunma Bakanı Prabowo Subianto da dahil olmak üzere üst düzey askeri yetkililer ile birlikte Nisan ayında yapılması planlanan KF-X Hangardan Çıkış (Roll-Out) Töreni’ni katılma isteğini Güney Kore’ye iletti.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Bilmeyenler için belirtmek gerekirse iki ülke, KF-X uçaklarını geliştirmek ve üretmek için ortaklık yapmıştı. Orijinal şartlara göre Endonezya, yerli olarak KF-X üretim hakları karşılığında toplam değeri 7,3 milyar doları bulan projenin % 20 maliyetini (1,46 milyar dolar) sırtlamayı kabul etmişti. Ödemelerin 2026’ya kadar tamamlanması gerekiyordu. Endonezya bugüne kadar 203 milyon dolar yatırım yaptı ama daha sonra yapması gereken 537 milyon dolar değerindeki ödemeyi yapmadı.

Ödemenin gecikmesinin ardından sosyal medyada, Endonezya’nın programdan ayrılacağına dair iddialar ortaya atıldı ancak DAPA, ülkeyle müzakerelerin devam ettiğini açıkladığında bu söylentiler kesildi.

Quantum3D, HAVELSAN, KAI, KFX, Quantum3D MANTIS
KAI-KF-X

KF-X projesinin yanı sıra Endonezya, 2019’da Güney Kore ile üç denizaltı satın almak için bir anlaşma imzaladı. Ancak denizaltı projesi de o zamandan beri çok az ilerleme kaydetti.

İlk KF-X prototipinin montajı, proje lideri olan Korea Aerospace Industries (KAI) tarafından Eylül 2020’de başladı. Geçtiğimiz Mart ayının ilk haftalarında da prototipin büyük ölçüde bitirildiği basına yansıdı. KF-X jetleri, Güney Kore Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan eski F-4 ve F-5 avcı uçaklarının yerini alacak.

KAI, bu yılın sonuna kadar üç ve 2022’nin ortasına kadar da üç prototipin montajını tamamlamak istiyor. Ayrıca, jetin dayanıklılığını incelemek amacıyla yer testleri için iki ek prototip daha yapılması planlamalar arasında.

KF-X Projesi

İlk Prototip KF-X Üretildi-min

4.5 nesil avcı uçağı olan KF-X’in ilk uçuş testinin 2022’de yapılması planlanıyor. KF-X’in yer ve uçuş testlerinin 2026 civarında tamamlanması bekleniyor. 8,8 trilyon wonluk (7,9 milyar dolar) KF-X projesinin hedefi; 2026’ya kadar elde edilecek ilk aşamada havadan havaya muharebe yeteneklerinin kazanılması, 2028’e kadar tamamlanması hedeflenen ikinci aşamada ise havadan karaya muharebe yeteneklerine erişilmesi.

2028 yılına kadar 40, 2032 yılına kadar ise 80 uçağın Kore Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanıyor.

Uçağın maksimum Mach 1.81 hızında, 2.900 km menzilde ve maksimum 7.700 kg yükte uçması bekleniyor. Avcı uçağı, füzeler ve yakıt tankları için 10 istasyon içerecek. Ayrıca KF-X, Alman IRIS-T ve MBDA’nın aktif radar güdümlü Meteor füzeleri gibi çeşitli havadan havaya füzeler taşıyabilecek.

ÖNERİLEN İÇERİK: Bayraktar TB3 SİHA’nın özellikleri paylaşıldı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu