Azerbaycan’ın ASELSAN HAKİM Merkezi açıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı
İlham Aliyev ile birlikte Azerbaycan Savunma Bakanlığı’na bağlı Hava Kuvvetleri Komuta Merkezinin açılışını yaptı.

İki Cumhurbaşkanı, ASELSAN tarafından hayata geçirilen HAKİM Projesi Hava Kuvvetleri Komuta Merkezi’nin açılışını yaptı ve merkezde incelemelerde bulundu. Erdoğan ve Aliyev, daha sonra merkez hakkında Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün ve Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov’dan bilgi aldı.

STM Banner

İki devlet, tek millet, tek hava sahası

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; HAKİM Projesi sayesinde Türk ve Azerbaycan Hava Kuvvetleri’nin ortak hava sahası kontrol bölgesi, Ege Denizi’nden Hazar Havzası’na kadar uzanacak.

İki ülkenin hava kuvvetleri, birbirleriyle radar iz bilgilerini paylaşarak, çok geniş bir alandaki taktik hava resmine sahip olacaklar.

ASELSAN-HAKİM-4

HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi

HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi, farklı tipte ve yetenekteki sensörlerden aldığı verileri kıymetlendirerek Tanımlanmış Hava Resmini oluşturan, sahip olduğu tehdit değerlendirme ve av/silah tahsis algoritmaları aracılığıyla Silah Sistemleri ve Av Uçakları üzerinden Hava Görev Kontrol faaliyetini yürüten, gerçek zamanlı karar destek fonksiyonları ile taktik ve operasyonel seviyede Hava Sahası Kontrol faaliyetlerini icra etme imkanı sağlayan milli hava komuta kontrol sistemidir

Değişik tipteki sensörlerden aldığı verileri ileri seviye füzyon algoritmaları ile işlemekte, operatörlere hava resmi ile ilgili teşhis önerileri sunmakta ve tanımlanmış hava resmi oluşturmaktadır.

Tanımlanmış Hava Resminde yer alan tehdit unsurlarına karşı, ileri seviye tehdit değerlendirme ve silah tahsis algoritmaları kullanılarak önleme uçakları, insansız hava araçları, karadan havaya füze sistemleri ve namlulu silah sistemleri ile hava sahası kontrol görevinin etkin bir şekilde icra edilmesi için gerekli karar destek unsurlarını sağlamaktadır.

ASELSAN HAKİM

Modüler ve genişletilebilir mimarisi sayesinde envanterde mevcut olan ve gelecekte envantere alınması planlanan sistemler ile tam uyumlu çalışma yeteneğine sahip olacaktır.

 • Ağ Destekli Sensör Kontrol Yeteneği
 • Sensör Veri Yönetimi
 •  Plot Füzyon ve İz Korelasyon Algoritmaları
 • Tanımlanmış Hava Resmi Oluşturma
 • ATO/ACO/Uçuş Planı/İstihbarat Temelli Teşhis
 • Yöntemsel Hava Sahası ve Hava Trafik Kontrolü Yeteneği
 • Tehdit Değerlendirme ve Av/Silah Tahsis Algoritmaları
 • Entegre Silah Angajman kabiliyeti ve Ağ Destekli Silah Kontrolü
 • Hava-Hava & Kara-Hava Önleme Geometrisi Oluşturma
 • Av Uçaklarının Pozitif ve Yöntemsel Uçuş Kontrolü
 • Dış Sistemler (Diğer Harekât Merkezleri, Deniz, Hava ve Kara Unsurları) ile Entegrasyon

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu