Yunanistan F-35 teslimatı için tarih verdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan F-35 savaş uçağı tedariki için tarih verdi. Miçotakis, Yunanistan’ın ilk F-35 savaş uçağını 2028 yılında teslim alacağını iddia etti.

Bir süredir ABD’den 5. nesil savaş uçağı F-35 Lightning II tedarik etmeyi hedefleyen Yunanistan, F-35 savaş uçakları için 150 milyon dolarlık altyapı yatırımına hazırlanıyor. Yunanistan Başbakanı Miçotakis, F-35 savaş uçaklarının Yunanistan’a teslimatıyla ilgili tarih de verdi.

STM Banner

Miçotakis tarafından yapılan açıklamada, “Silahlanma programlarımız tamamlanacak. 2028 yılında ilk beşinci nesil F-35’leri teslim alacağız ve bunlar Andravida Hava Üssü’nde üslenecek, dünyanın en modern uçaklarına hizmet vermek için 150 milyondan fazla yatırım yapılacak.” ifadelerine yer verildi.

Yunanistan’a F-35 için henüz onay yok

F-35 tedariki için ABD’ye Talep Mektubu (LoR) yollayan Yunanistan, henüz mektubuna cevap almadı. ABD hükümeti ve Kongresi’nin onaylaması durumunda Yunanistan, F-35 tedarik edebilecek. Yunanistan’ın toplamda 3-3.5 milyar dolara 18-24 adet F-35 savaş uçağı tedarik etmesi bekleniyor ancak bu veriler zamanla değişiklik gösterebilir.

Öte yandan Yunanistan, Fransa’dan 4.5 nesil savaş uçağı Dassault Rafale tedarikine de devam ediyor. Son olarak tedarik edilecek uçak sayısı, 18’den 24’e çıkarılmıştı.

KAAN-Milli-Muharip-Uçak

Türkiye’nin hedefi: KAAN Savaş Uçağı

S-400 tedariki sebebiyle ABD, Türkiye’ye CAATSA yaptırımlarını uygulamıştı. CAATSA yaptırımlarının sonucu olarak Türkiye için ürettiği 6 adet F-35A Lightning II savaş uçağına el koyan ABD, endüstriyel programdan da Türkiye’yi çıkarmıştı.

Milli Muharip Uçak Programı kapsamında geliştirdiği KAAN Savaş Uçağı‘na ağırlık veren Türkiye, ilk uçakları 2028 yılında Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim etmeyi hedefliyor. Ancak ilk teslim edilecek uçakların, 4.5 nesil özelliği göstereceği; ilerleyen süreçte yapılacak iyileştirmelerin sonucunda, KAAN’ın 5. nesil standardında yükseltileceği biliniyor.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, 2028-29 bandında Türk Hava Kuvvetleri için 20 adet KAAN Savaş Uçağı üretilmesinin hedeflendiğini açıkladı. KAAN Savaş Uçağı’nın ilerleyen dönemde, F-22 Raptor’un daha ileri teknolojileri barından muadili olması hedefleniyor.

Tek motorlu F-35 savaş uçağı, F-16’ların yerini alması ve çok rollü görevleri gerçekleştirebilmesi amacıyla geliştirildi. Çift motorlu KAAN Savaş Uçağı’nda ise hava üstünlüğü rolü ağır basıyor. Öte yandan Türkiye, hava-yer ve hava-hava görevleri için KIZILELMA ve ANKA-3 gibi insansız savaş uçakları da geliştiriyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Pentapostgama

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu