Senato BAE’ye yönelik F-35 satışına engel olamadı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Senatosu, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nin Lockheed Martin F-35 Lightning II tipi savaş uçağı tedarikine engel olamadı. BAE, F-35 tedarik eden ilk Arap ülkesi olacak.

Birleşik Arap Emirlikleri, Locheed Martin ana yükleniciliğinde geliştirilen F-35 Lightning II tipi savaş uçağı tedariki için geçtiğimiz aylarda ABD’ye resmi talepte bulunmuştu. BAE’nin teklifini değerlendiren ABD Dışişleri Bakanlığı ise Kasım ayı içerisinde; BAE’ye yönelik 10.4 milyar ABD Doları bedel ile 50 adede kadar F-35 Lightning II, 2.97 milyar ABD Doları bedel ile havadan havaya füzeler ile havadan yere füzeler ve 10 milyar ABD Doları bedel ile 18 adet MQ-9B tipi SİHA’nın satışını onaylamıştı.

STM Banner

ABD Kongresi’nin iki yasama organından biri olan Senato’da ise bu satışa karşı çıkan senatörler, BAE’ye yönelik 23 milyar dolarlık silah satışını engelleyecek bir yasa tasarısı hazırladı. Thenationalnews’e göre; Demokrat Senatör Bob Menendez tarafından önerilen yasa tasarısı, oy birliği ile reddedildi. Kongre engelinin de ortadan kalkmasıyla birlikte BAE, çok düşük radar kesit alanına sahip olan stealth savaşçıları tedarik eden ilk Arap ülkesi olacak.

Washington yönetimi; Orta Doğu’da, İsrail’in “niteliksel askeri üstünlüğünü” koruma ilkesi sebebi ile yıllar boyunca İsrail’in niteliksel askeri üstünlüğünü geri plana atabilecek askeri satışlardan kaçındı. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde F-35 bulunmamasına rağmen İsrail’in F-35 uçaklarını teslim almaya başlaması, bu politikanın bir sonucu olarak gösterilmişti


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Böyle zırva olur mu? 23 milyar az para mı ? Kaç sıfır olduğunu hesap edip yarın söylerim size.
    Bu Amerika için bile az para mıdır? Bu kıytırıklar bunları aldı diye korkudan sarılık olacak mı yani
    İsrail ? Veya hatta İran ?

  2. Türkiye ABD den ödediği paraları alıp kendi uçak projesini hızlandırmakta kullanmalıdır.Farz edin 2.5 milyar dolar geldiğini düşünelim.uçağın motor tasarımınadan tutunda gövde tasarımına kadar her maliyeti karşılar prototip için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu