BAE, MQ-9B SİHA tedarikine hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Birleşik Arap Emirlikleri’ne 18 adet MQ-9B Reaper Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) satmayı planladığını Kongre’ye sundu.

Reuters tarafından edinilen bilgiye göre; ABD Dışişleri Bakanlığı, 2.9 milyar ABD Doları tahmini bedel ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’ne 18 adet MQ-9B Reaper Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ve ilgili ekipmanların satışını planlanıyor. Bu kapsamda ABD Dışişleri Bakanlığı; ilgili planı, ABD Kongresi’ne sundu.

STM Banner

Hatırlanacağı üzere Donald Trump başkanlığındaki ABD yönetimi; Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA)’nın satışı konusundaki kısıtlamaları gevşetme ve müttefik ülkelere daha çok SİHA satma kararını, geçtiğimiz haftalarda almıştı. ABD, bu kararın ardından Tayvan ve BAE’ye MQ-B satışına hazırlanıyor.

BAE’nin Yemen’in iç savaşındaki sivil ölümlerdeki rolünü eleştiren ABD Senatosu Dış İlişkiler ve Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi üyeleri, Dışişleri Bakanlığı’nın resmi bildirimini göndermeden önce resmi olmayan bir inceleme süreci kapsamında silah satışlarını gözden geçirme ve engelleme olanağına sahiptir.

Edinilen bilgiye göre BAE’ye satılacak MQ-9B SİHA’lar, Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) ile donatılacak ve teslimatları 2024 yılında başlayacak. BAE, 18 adet MQ-9B’ye ek olarak 15 adet opsiyona sahip. BAE ayrıca çift kişilik F / A-18F Super Hornet uçağının bir elektronik savaş versiyonu olan ve radar ile diğer gelişmiş sistemleri karıştırabilen EA-18G Growler de almak istiyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. 18 biraz az geldi gözüme. Yaptığım ilmi hesaba göre 118 olmalı en az. Halk tabiridir :
    “keleklerin parasını yedi melekler” . Ortada melek yok belki ama bunlarda bu kadar çok para ve bu kadar az akıl varken, meheldir. Yemen zaten perişandı, insanlık trajedisi devam edecek, şimdi bir de böyle ölüm götürülecek oraya. Lisanları,dinleri ve milletleri aynı.Senelerdir yağdırıyorlar bombaları.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu