BAE Şirketinin Standında Türk Mühimmatları Sergilendi

Roketsan-ATMACA-Banner

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli EDGE adlı savunma sanayii firması, Indo Defence Fuarı esnasındaki standında Türk mühimmatlarını sergiledi.

Indo Defence Savunma Sanayii Fuarı, 2-5 Kasım 2022 tarihleri arasında Endonezya’nın başkenti Cakarta’da düzenlendi. Fuara en yüksek yabancı katılım ise 30 aşkın firmayla temsil edilen Türk savunma ve havacılık sanayii sektörü tarafından gerçekleştirildi.

STM Banner

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgilere göre; fuar esnasında BAE merkezli EDGE adlı savunma sanayii firmasının standında, Roketsan üretimi mühimmatların sergilenmesi ise dikkat çekti.

EDGE şirketinin standında sergilenen mühimmatlar arasında, Roketsan üretimi TR 107 ve TR 122 topçu roketlerinin bulunduğu görüldü. Ayrıca Desert Sting serisi mühimmatların da yine Roketsan üretimi MAM serisi SİHA mühimmatlarına benzerliği dikkat çekti.

EDGE şirketinin standında sergilenen mühimmatlarının çoğunun, çeşitli uluslararası savunma sanayii şirketlerine ait olduğu biliniyor.

Öte yandan Birleşik Arap Emirlikleri’nin, Türkiye’den silahlı insansız hava aracı talebinin olduğu biliniyor. İki ülke arasında bu konuda görüşmelerin gerçekleştirildiği tahmin ediliyor.

Türkiye ile BAE arasında savunma sanayii işbirliğini artırmaya dönük çalışmaların bir sonucu olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Şubat ayındaki BAE ziyaretinde iki ülke arasında Savunma Sanayii İşbirliği Niyet Mektubu imzalanmıştı. İmzalar Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı (SSB) Prof. Dr. İsmail Demir ile Tawazun CEO’su Tareq Al Hosani tarafından atılmıştı. Bu niyet mektubunun bir yansıması olarak ise Mayıs ayında BAE Tedarik Kuruluşu TAWAZUN ve BAE’li şirket yöneticilerinin SSB ziyaretinde iki ülke arasında iki mutabakat muhtırası imzalanmıştı.

Türk savunma ve havacılık sanayii sektörü, son dönemde; Afrika, Asya ve Avrupa bölgelerine gerçekleştirdiği ihracatlar ile dikkat çekiyor. Sektör bu performansı, daha arttırarak Körfez bölgesine yansıtmayı hedefliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: İsrail’den BAE’ye Spyder Satışı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com özel içeriğidir.

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu