İsviçre’ye Patriot Satışına Onay

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, İsviçre’ye Patriot Hava ve Füze Savunma Sistemi satışını kapsayan olası bir yabancı askeri satış kararını onayladı.

Ukrayna-Rusya Savaşı’nın ardından birçok batılı ülke, silahlanma faaliyetlerini alışılmamış bir şekilde arttırmaya başladı. Son olarak İsviçre’nin talebi üzerine ABD, Patriot Hava ve Füze Savunma Sistemi için füze satışını onaylama kararı aldı.

STM Banner

Söz konusu karar; 72 adede kadar PATRIOT Advanced Capability (PAC) 3 Missile Segment Enhanced (MSE) füzesi ile kitleri ve yedek parçaları içeriyor. Füzelerin tahmini toplam değeri ise 700 milyon ABD Doları olarak açıklandı.

Satış ile ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Önerilen bu satış, Avrupa içinde siyasi istikrar ve ekonomik ilerleme için önemli bir güç olmaya devam eden dost bir Avrupa ulusunun güvenliğini artırmaya yardımcı olarak ABD’nin dış politikasını ve ulusal güvenlik hedeflerini destekleyecektir. PAC-3 MSE füzelerinin önerilen satışı, İsviçre’nin PATRIOT füze savunma sisteminin kapasitesini artıracak. İsviçre, PATRIOT sistemini ve füzelerini toprak bütünlüğünü savunmak ve bölgesel istikrar için kullanacak.

Patriot Hava ve Füze Savunma Sistemi
Patriot Hava ve Füze Savunma Sistemi

Önerilen satış, İsviçre’nin ulusal ve bölgesel savunmanın yanı sıra ABD ve NATO kuvvetleriyle birlikte çalışabilirliği geliştirme hedefini destekliyor. İsviçre, bu teçhizatı silahlı kuvvetlerine adapte etmekte hiç zorluk çekmeyecek. Bu ekipmanın önerilen satışı ve desteği, bölgedeki temel askeri dengeyi değiştirmeyecektir.

Ana yüklenici Lockheed-Martin, Dallas, Texas olacaktır. Alıcı genellikle ofset talep eder. Herhangi bir denkleştirme anlaşması, alıcı ve yüklenici arasındaki müzakerelerde tanımlanacaktır. Bu teklif edilen satışın uygulanması, yaklaşık beş (5) ABD Hükümeti ve beş (5) yüklenici temsilcisinin, teknik ve lojistik destek için uzun bir süre için İsviçre’ye seyahat etmesini gerektirecektir.” ifadelerine yer verildi.

ÖNERİLEN İÇERİK: SİPER BLOK II Füzesi İlk Kez Görüntülendi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu