BAE Systems’den 2.6 milyar dolarlık APKWS satışı

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiltere merkezli BAE Systems firması, APKWS roketlerinin üretimiyle ilgili olarak 2.6 milyar dolar değerinde bir sözleşme kazandı.

Konuyla ilgili olarak Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, BAE Systems’in Amerika’da bulunan alt kuruluşu olan BAE Systems Information & Electronic Systems Integration şirketinin; ABD Deniz Kuvvetleri, ABD Ordusu, ABD Hava Kuvvetleri ve yabancı askeri satışlar (FMS) kanalıyla Irak, Lübnan, Norveç, Ürdün, Afganistan, İngiltere, Tunus, Filipinler ve Avusturalya için APKWS-II Yarı Aktif Lazer Güdümlü 70mm’lik Roket üretimiyle ilgili olarak 2.684.650.000 dolar değerinde bir sözleşme kazandığı belirtildi. Şirket, söz konusu sözleşme kapsamında teslimatları Aralık 2025’e kadar tamamlayacak.

STM Banner

70 milimetre çapa sahip Hydra roketlerine güdüm yeteneği kazandırmak suretiyle geliştirilen Advanced Precision Kill Weapon System (APKWS) II, helikopterden atıldığında 5+ kilometre menzile sahiptir. Türkiye’nin bu alanda, APKWS’den çok daha üstün özelliklere haiz CİRİT Lazer Güdümlü Füze Sistemi bulunuyor. Roketsan tarafından geliştirilen CİRİT Füzesi, helikopterden atıldığında 8+ kilometre menzile sahip.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu