KAI NI-600VT ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Kore Havacılık ve Uzay Sanayii (KAI) tarafından geliştirilen NI-600VT Dikey Kalkış ve İniş (VTOL) yeteneğine sahip insansız hava aracı, 24 Eylül 2019 tarihinde Güney Kore’nin Güney Jeolla Eyaletinde yer alan Goheung Havacılık ve Uzay Merkezi’nde ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. NI-600VT Döner Kanatlı VTOL İnsansız Hava Aracı, ilk uçuş testi esnasında gerçekleştirdiği hava asılı kalma ve dikey yön değiştirme işlevleri ile uçuş kontrol performansı özelliğini başarıyla kanıtladı.

İlk uçuşunu başarıyla gerçekleştirilen KAI NI-600VT, çift kişilik ticari bir helikopter üzerinden KAI’ın Ar-Ge kaynakları ile geliştirildi. KAI’nin 2015 yılından itibaren müşteri ihtiyaç analizi üzerinde geliştirme faaliyetlerine başladığı Dikey Kalkış ve İniş (VTOL) özelliğine sahip döner kanatlı insansız hava aracı, azami 600 kilogram kalkış ağırlığına sahip.

STM Banner

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre KAI; yeni nesil insansız hava araçları, kamikaze insansız hava araçları ve insansız savaş aracı (UCAV) gibi uluslararası pazarın gelecekteki çeşitli taleplerine hazırlanmak amacıyla, sabit kanatlı bir insansız hava aracı geliştirmek üzere geniş kapsamlı bir yatırıma hazırlanıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu