BAE ve Ball Aerospace: 5.6 milyar dolarlık rekor satın alma

Roketsan-ATMACA-Banner

Birleşik Krallık merkezli BAE Systems, ABD’li Ball Aerospace şirketini 5.6 milyar dolar bedel ile satın alacak. Ball Aerospace, uzay alanında çalışıyor.

Birleşik Krallık’ın en büyük savunma şirketi BAE Systems, görev kritik uzay sistemleri tedarikçisi Ball Aerospace ile şimdiye kadarki en büyük anlaşmayı imzaladı. BAE Systems, görev kritik uzay sistemleri tedarikçisi Ball Aerospace’i 5.6 milyar dolara satın alarak, bu yıl bir Birleşik Krallık şirketi tarafından gerçekleştirilen en büyük devralmalardan biriyle uzay alanına giriyor.

STM Banner

Bu sayede BAE Systems, askeri uydular gibi uzay tabanlı savunma sistemleri için hızla büyüyen pazara erişim sağlayacak. Ball Aerospace, uydular için olduğu kadar insansız hava araçları ve savaş uçakları için de ekipman üretiyor.

Bu anlaşma, BAE’nin şimdiye kadarki en büyük anlaşması ve rakiplerine kıyasla sınırlı bir varlığa sahip olduğu uzay sektörüne girme konusunda uzun zamandır sürdürdüğü hırsın doruk noktasını oluşturuyor. Ayrıca bu karar, Ukrayna’daki savaşın savunma harcamalarını arttırması ve uzayın öncelikli bir konu olarak önem kazanmasının ardından geldi.

BAE-Systems

Ball Aerospace cazip bir şirket olarak öne çıkıyor. Hükümetler, casus ajansları ve ordular dünyayı yukarıdan görmek istiyor. Sensörler ve optik donanımların, askeri platformlar için olduğu kadar sivil uygulamalar için de kullanışlı olduğu biliniyor. Şirketin gelirleri, her yıl yüzde 10 oranında artıyor ve artmaya da devam etmesi bekleniyor.

Ball Aerospace’in gelirlerinin yaklaşık yüzde 50’sini, gizli sözleşmeler oluşturuyor.


Kaynak: Financial Times, SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu