BAE Systems’den 4.2 Milyar Sterlinlik Type 26 Sözleşmesi

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiltere Savunma Bakanlığı, İngiliz Kraliyet Donanması için beş adet City Sınıfı Tip 26 firkateynini üretmesi için BAE Systems ile 4,2 milyar sterlinlik bir sözleşme imzaladı.

Sözleşme, BAE Systems ve geniş çaplı bir tedarik zinciri genelinde 4.000 kalemden fazla işin sürdürülmesin olanak sağlayacak. Ayrıca BAE Systems’in İskoçya’daki tesislerinin, 2030’lara kadar gemi yapımını sürdürmesini güvence altına alıyor.

STM Banner

Yeni siparişin 1,8 milyar sterlinlik kısmı, doğrudan tedarik zincirinde harcanacak. Bunun 1,2 milyar sterlini, İngiltere’deki tedarikçileri kapsıyor.

Type 26, dünyanın en gelişmiş savaş gemilerinden birisi olarak nitelendiriliyor. Denizaltı savunma harbi ve yüksek yoğunluklu hava savunması için tasarlanan Type 26 Firkateynleri, insani yardım görevleri için de hızlı bir şekilde konfigüre edilebiliyor.

City Sınıfı Firkateynlerin ilki olan HMS Glasgow, bu yılın sonunda denize indirilecek ve 2020’li yılların ortalarında Kraliyet Donanması’na teslim edilecek. İlaveten halihazırda üç adet Type 26 gemisi daha Glasgow’da inşa halinde. 

Avustralya ve Kanada da Birleşik Krallık ile birlikte Type 26 tedarikçisi konumunda bulunuyorlar. Çok uluslu bir program olarak nitelendirilebilecek Type 26 Programı kapsamında, 32 adet geminin üretilmesi planlanıyor.

Kanada’nın siparişini verdiği 15 adet Type 26 sınıfı firkateynin maliyetinin, 70 milyar dolara yaklaştığı biliniyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Türk Mini Denizaltısı STM 500 Pakistan’da İlgi Odağı Oldu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu