BAE’den Güney Kore Üretimi Jet Eğitim Uçağına Yakın Markaj

Roketsan-ATMACA-Banner

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Güney Koreli havacılık firması KAI’den T-50 eğitim uçağı tedarik etmek için müzakereler yürütüyor. Haber Güney Kore basınından.

Güney Kore basınının iddiasına göre BAE, Korea Aerospace Industries (KAI) üretimi T-50 eğitim uçakları için masaya oturmuş durumda. Bu kapsamda BAE Savunma İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Muhammed Ahmed el-Bowardi’nin gelecek ay içerisinde KAI tesislerini ziyaret etmesi bekleniyor.

STM Banner

BAE’nin toplamda 60 adet T-50 almak istediği rapor ediliyor. Sadece eğitim uçaklarından elde edilecek ihracat gelirinin ise 3 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

T-50 Golden Eagle

KAI ve Lockheed Martin tarafından geliştirilen T-50 Golden Eagle, süpersonik gelişmiş bir jet eğitim/hafif taarruz uçağı. T-50, Güney Kore’nin ilk yerli süpersonik hava aracı ve dünyada yer alan az sayıdaki süpersonik eğitim uçaklarından birisi.

İlk uçuşunu 2002 yılında yapan uçak 2005 yılında Güney Kore Hava Kuvvetlerinin envanterine giriş yapmıştı. T-50’nin diğer modelleri arasında T-50B, TA-50 ve FA-50 gibi daha gelişmiş ve farklı amaçlar için kullanılan modeller de yer alıyor.

T-50 Golden Eagle
T-50 Golden Eagle

T-50, Güney Kore Hava Kuvvetleri gösteri ekibi tarafından kullanılıyor. TA-50 hafif taarruz modeli ise Endonezya’ya ihraç edilmişti. Filipinler ise 12 adet FA-50 uçağı siparişi vermişti.

T-50, 2011’den bu yana küresel pazardaki ayak izini Endonezya, Irak, Filipinler ve Tayland’a genişleterek  performanslarını ve eğitim verimliliğini birçok kez kanıtladı. T-50TH, pilotları F-16 ve JAS-39 gibi savaş uçaklarına hazırlamak için geliştirildi. T-50TH’ler envantere alındıkça L-39 gibi eski nesil eğitim jetleri yerini T-50TH’lere bıraktı.

Türkiye’de ise TUSAŞ, T-50 muadili olarak HÜRJET Projesi’ni yürütüyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı’nın üretimi başladı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, NBNTV

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu