BAE’den yerli Gemisavar füze adımı

Roketsan Banner

Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait Edge firması, Uluslararası Savunma Fuarı ve Konferansı IDEX 2021’de yerli uzun menzilli gemisavar füzelerini tanıttı.

Birleşik Arap Emirliği’nin Edge firması, 21-25 Şubat tarihleri arasında Abu Dabi’de düzenlenen Uluslararası Savunma Fuarı ve Konferansı (IDEX) 2021 fuarında Halcon güdümlü silah birimi tarafından geliştirilen karadan fırlatılan bir sistem olan HAS-250 gemisavar füzesini tanıttı.

Edge yaptığı basın açıklamasında, “HAS-250, 250 km’nin üzerinde menzile sahip, 0,8 Mach’a kadar hızlarda seyir edebilen BAE tasarımı ve geliştirilmiş bir karadan karaya füzedir. Terminal aşamasında, 5 metrenin altında sea-skimming irtifasında hedefine doğru uçabilir.” dedi.

Firma teknik özelliklerine ek olarak, GNSS ve INS orta yol yönlendirme sistemlerinin bir kombinasyonunu kullandığını ve terminal aşaması için aktif / pasif bir radar arayıcıya sahip olduğunu söyledi. Edge tarafından yayınlanan bir videoda, füzenin HS-350 turbojet motor kullandığı ve jamming önleyici bir sisteme sahip olduğu belirtildi. Ayrıca, fırlatmadan sonra düşen katı yakıtlı bir boostera sahip olduğu öğrenildi.

Halcon CEO’su Saeed Al-Mansoori,”HAS-250, deniz kuvvetlerini en yüksek performanslı seyir füze sistemiyle donatma arayışımızda önemli bir ilerlemedir.” dedi.

HAS-250’nin BAE Deniz Kuvvetleri için geliştirildiğini öne süren yetkili, bu silahın BAE’nin su yollarının aktif savunmasına yardımcı olacağını söyledi.

Önerilen İçerik: Kırım’daki Rus gemisavarları görüntülendi


SavunmaSanayiST.com

Meteksan Banner   Tualcom Banner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu