Kırım’daki Rus gemisavarları görüntülendi

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı Kara Deniz Filosu, Rus Kıyı Savunma Sistemi Bastion ile bir tatbikat icra etti. Rus gemisavarları, Karadeniz’de önemli bir risk teşkil etmekte.

Kırım’ı ilhakının ardından bölgeyi S-400 ve Bastion gibi hava savunma ve gemisavar füze sistemleriyle donatan Rusya Federasyonu, Karadeniz’de güçlü bir A2/AD (Anti Access – Area Denial / Girişi Engelleme – Bölgeden Men Etme) kabiliyetine erişti. Rus Karadeniz Filosu, geçtiğimiz saatlerde ise Kırım’da bulunan Bostion Kıyı Savunma Sistemi ile bir tatbikat icra etti.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; tatbikatın bir parçası olarak Rus Karadeniz Filosu’nun Kıyı Savunma ve Topçu Tugayı’ndan bir Bastion Mobil Kıyı Savunma Sistemi, belirlenen noktaya konuşlandı. Sistem, talimat doğrultusunda atışa hazır hale getirildi. Bölgede bulunan Bastion Taburu’nun bir sonraki tatbikatı ise Karadeniz Filosu’na ait bir fırkateynin mürettebatı ile olacak.

Rusya A2/AD, Rus gemisavarları
Rusya’nın Orta Doğu’daki A2/AD Gücü

Rusya Federasyonu, S-400 Hava Savunma Füze Sistemi ile Bastion Kıyı Savunma Füze Sistemi başta olmak üzere; bölgedeki her türlü sistemini, tam operasyonel hale getirmek için sürekli olarak sürekli tatbikat gerçekleştiriyor. Rusya’nın Karadeniz’deki A2/AD gücü, bölgeye kıyısı olan Türkiye’ye risk teşkil etmekte. Alınan duyumlara göre; Rusya’nın bölgede uyguladığı elektronik harp faaliyetlerinden, zaman zaman Türk gemileri de etkilenmekte.

Bastion Kıyı Savunma Füze Sistemi ve sistemde kullanılan füzeler; 300 kilometre menzile, 680-750 m/s hıza, fırlatma sonrası 360 derecelik dönüş açısına, tek salvoda 12 füze ateşleme (6 fırlatma aracı ile) kabiliyetine ve 5 dakika içerisinde konuşlanma kabiliyetine sahipler.

Önerilen İçerik: AKYA Ağır Torpido envantere giriyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu