BAE’li Firma, Bayraktar TB2’ye Benzer İHA Geliştirdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Pek çok muharebe bölgesinde kendisini ispatlayan Bayraktar TB2 SİHA, Dünya’nın pek çok bölgesinden ilgi çekmeyi başardı. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) de yeni geliştirdiği İHA’da büyük oranda Bayraktar TB2’yi örnek aldı.

Birleşik Arap Emirliklerinde gerçekleştirilen Dubai Airshow kapsamında BAE’ye ait yeni kurulmuş birçok savunma şirketi ürünlerini tanıtıyor. Oldukça genç bir firma olan ve 2 yıl önce kurulan EDGE GROUP’da BAE’nin savunma sanayi atılımının en büyük şirketlerinden birisi.

STM Banner

Bayraktar TB2 İle Benzerlikleri

EDGE GROUP, Dubai Airshow’da Bayraktar TB2’ye oldukça benzeyen Reach-S adında taktik insansız hava aracını tanıttı. Reach-S S/İHA, 4 adet MAM-L benzeri Desert Sting-16 lazer güdümlü bomba taşıyabiliyor. Teknik özellikleri bakımından ise Bayraktar TB2’nin ilk üretim modellerine çok yakın:

  • 600 kg kalkış ağırlığı
  • 120 kg faydalı yük
  • 80 knot seyir hızı
  • 19.000 feet maksimum irtifa
  • 24 saat havada kalış süresi
  • 200km LOS iletişim menzili
  • 12 metre kanat açıklığı
  • 5.5  metre uzunluk

S/İHA’da Bayraktar TB-2 ile ortak olarak Rotax 912 motoru kullanılıyor. Bu motor sivil bir motor olması sayesinde kolayca erişilebilir olduğu için İran dahil olmak üzere birçok ülke tarafından S/İHA’larda kullanılmakta. Reach-S, mockup üstünde de görüldüğü üzere Wescam tarafından üretilen MX-10D elektro optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemine sahip.

BAE/EDGE Group/Reach-S İHA
BAE/EDGE Group/Reach-S İHA

Birçok alt sisteminin yabancı olduğu tahmin edilen S/İHA’nın, Bayraktar TB2 gibi düşük bir fiyata mal olup olmayacağı ise tartışmalı. BAE, savunma sanayisini yeni yeni kurmakta olan bir ülke ve özellikle LOS veribağı, elektro optik ve motor gibi kritik alt sistemleri kısa vadede üretebilir mi bilinmez.

Desert Sting Mühimmat Ailesi

EDGE GROUP’un şirketi olan Halcon tarafından üretilmekte olan Desert Sting mühimmat ailesi Roketsan’ın MAM serisi ve TÜBİTAK SAGE’nin KAYI ve BOZOK mühimmatları ile aynı konseptte.

Aile 10 kg’dan 45 kg’a kadar ağırlıklarda 4 adet üyeden oluşuyor. Her bit varyant harp başlığı ağırlığına göre Desert Sting 5, Desert Sting 8, Desert Sting 16 ve Desert Sting 25 şeklinde isimlendirilmiş.

Her mühimmat yarı aktif lazer arayıcı başlığa veya GNSS/ANS güdüm seçenekleri ile geliyor. Herhangi bir itki sistemi olmayan mühimmatlar 16km menzile sahip.

ÖNERİLEN İÇERİK: BAE’den lazer silahı hamlesi


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu