Akdeniz’de İngiliz F-35’i düştü

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiliz Kraliyet Donanması’na ait F-35B Lightning II tipi savaş uçağı, bugün Akdeniz’de düştü. Uçağın pilotu, fırlatma koltuğu aracılığıyla kurtuldu.

Akdeniz’de görevli HMS Queen Elizabeth Uçak Gemisi’ne bağlı bir F-35B Lightning II savaş uçağı, bugün henüz belirlenemeyen bir sebepten ötürü düştü. Fırlatma koltuğu aracılığıyla uçağı terk eden pilotun durumu ise iyi. F-35B’nin düşüşüyle ilgili olarak İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından bir soruşturma başlatıldı.

STM Banner

İngiltere, ilk F-35’i 2012 yılında teslim aldı ve ilk dört F-35 savaş uçağını, 2018 yılında RAF Marham Hava Üssü’ne konuşlandırdı. İlk F-35B savaş uçağı, 2020 yılında Queen Elizabeth Uçak Gemisi’ne konuşlandırıldı. Başlangıçta 138 adet F-35 tedarik etmeyi amaçlayan İngiltere’nin, geçtiğimiz yıl bu sayıyı 48’e düşürdüğü yönünde haberler çıkmıştı.

Şu ana kadar Lockheed Martin tarafından 700 adetten fazla üretilen Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) F-35 Lightning II’nin; klasik iniş kalkış (A), kısa kalkış – dikey iniş (B) ve taşıyıcı yani uçak gemisi (C) olmak üzere toplam üç ana konfigürasyonu bulunuyor. Halihazırda 9’dan fazla ülke, F-35’i kendi topraklarında kullanıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: AKINCI TİHA ve MİUS Ukrayna Motorlarıyla Güçlenecek


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu