BAE’ye 10.4 milyar ABD Doları bedel ile 50 adet F-35

Roketsan-ATMACA-Banner

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Lockheed Martin F-35 Lightning II savaş uçağı tedariki ile ilgili olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne resmi talepte bulundu.

Bloomberg tarafından edinilen bilgiye göre ABD Dışişleri Bakanlığı; Birleşik Arap Emirlikleri’ne 10.4 milyar ABD Doları bedel ile 50 adet F-35 Lightning II satışını desteklediğini içeren bildirimi, geçtiğimiz saatlerde Kongre’ye sundu.

STM Banner

Hatırlanacağı üzere İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri, geçtiğimiz aylarda ABD’nin arabuluculuğu ile dostluk anlaşması imzalamışlardı. Söz konusu anlaşmanın hemen akabinde Birleşik Arap Emirlikleri, F-35 tedariki ile ilgili olarak ABD’ye resmi talepte bulunmuştu.

İsrail tarafından ilk başta bu satışa karşı çıkılsa da 23 Ekim Cuma günü yapılan açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri’ne yönelik “belirli silah sistemlerinin” satışına karşı çıkmayacağını belirtmişti.

Washington yönetimi; Orta Doğu’da, İsrail’in “niteliksel askeri üstünlüğünü” koruma ilkesi sebebi ile yıllar boyunca İsrail’in niteliksel askeri üstünlüğünü geri plana atabilecek askeri satışlardan kaçındı. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde F-35 bulunmamasına rağmen İsrail’in F-35 uçaklarını teslim almaya başlaması, bu politikanın bir sonucu olarak gösterildi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin tedarik etmeyi planladığı F-35’lerin, klasik iniş/kalkış konfigürasyonundaki F-35A olduğu tahmin ediliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Bunlardaki para benim çenemi yordu yani. Basit bir bölme işlemi yaptım,herhalde pek
    beceremedim ki abuk bir rakam çıktı ortaya. Buyrun, amentümüzü beraber tekrar edelim : ” verseler bile almayalım bu saatten sonra”. Bu paranın bir bölümünü yerli arge ve savunma sanayiine yatırsak kimbilir nerelere varmış olurduk. Öte yandan meşhur deyiştir : “Finlandiya’lının bozası bol gelirse saçına sürermiş”. Adamlardaki paraya bakın hele. (bkz. ilk cümlem)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu