Selçuk Bayraktar açıkladı… Bayraktar TB3 geliyor!

Roketsan-ATMACA-Banner

Baykar Savunma Teknik Müdürü (CTO) Selçuk Bayraktar , Baykar Savunma tarafından geliştirilen Bayraktar TB3 İnsansız Hava Aracı (İHA)’nın müjdesini verdi.

TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) tarafından geliştirilen bir yerli üretim uçak motorunun görüntülerini paylaşan Bayraktar, “TEI’nin geliştirdiği milli tasarım, yerli üretim uçak motoru. Dünyada bu sınıfta açık ara en yüksek performans değerlerine sahip uçak motoru. AKINCI ve Bayraktar TB3’e güç verecek!” ifadelerinde bulundu.

STM Banner

Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, test görüntülerinin bir ay öncesine ait olduğunu ve motorun prototip değil, seri üretim motoru olduğunu vurguladı.

Bayraktar TB3 İHA’nın teknik özellikleri ile ise henüz bir açıklamada bulunulmadı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

5 Yorum

 1. Biraz aklım karıştı.Tusaş,Teı, Baykar, Bayraktar derken. Dahası yerli ve milli olduğu, “dünyada en” olduğu , ” atı alanın Üsküdarı geçtiği “. Aksungur ve Akıncı ‘dan sonra
  TB 3 geliyor anlaşılan. Platform görüntüsü henüz basına yansımadı. Acaba bu TB 3
  Akıncı’dan daha mı değişik yoksa aynı platformlar mı ? İvchenko motorlar hangisinde kullanılacak ? Tei istenen performansta motor geliştirdi ise artık Ukrayna motoru’na gerek kalmadı mı ? Hele Kanada Rotax motorları vermezse biz dara düşebilir miyiz ? Bunlar Avusturya malı bildiğim. Kanadanın bununla ne ilgisi oluyor ki ? Konuya bir açıklık getirebilseniz …

  1. Üstadım Akıncı için üç farklı motor seçeneği var:
   1-) Tei’nin 222hp’lik PD222 motoru (daha düşük model bir Akıncı için)
   2-) Ukraynadan hazır alım/yazılımı modifiyeli AI-450 450hp/750hp’lik motor (ilk üretilen Akıncılar için)
   3-) Ukrayna ile kurulan ortak şirketin (black sea shield) geliştireceği 750hp/900hp’lik motor (bu da 2022/2023 civarı üretilecek aesa radarlı ed/ehpodlu üst düzey Akıncı için)

   Tei’nin istenen performansta motor geliştirdiğini düşünmüyorum onlar şu an PD222 için çalışıyorlar. Belki tb3 için daha düşük hp’li (115hp mesela) motor geliştirmişlerdir bilmiyorum. 450-750-900hp’lik motorlar Ukrayna ile ortak geliştirilecek.

   Rotax bir Avusturya şirketi ama Kanadalı Bombardier onu satın almıştı Kanada’nın ilgisi o. TB2 ilk çıktığında (2014-15) yerli motor henüz yoktu, o yüzden Rotax 912 seçildi. Seçilmesinin nedenleri:
   -) Çok yaygın bir motor (https://en.wikipedia.org/wiki/Rotax_912#Applications) her yerde bulunabilecek ambargo sıkıntısı yaşanmayacak bir motor. (mesela hürkuşların p&w pt-6 motoru da öyle)
   -) Hem askeri hem sivil kullanımı var bu teminini kolaylaştırıyor ama sivil sertifikalı bir motoru askeri iha’ya takmak başımızı ağrıtır mı bilmem.
   -) 1989’da üretime geçmiş, çok yaygın kullanıldığından rüşdünü ispat etmiş, ucuz ve hafif bir motor (hafif olması tb2’ye uygunluğunu arttırıyor).

   Üstadım bir de ben bu ambargonun geçici olacağını düşünüyorum kısa süreliğine diasporayı susturmak için. (ukrayna 48 tane tb2 alacak azerbaycan 36 tane dediler daha alacak olan da vardır bir mx-15 kamera 600-900bin çarp 80 ile 5.4-7.2 milyon dolares ediyor böyle yağlı müşteriyi sırf ermeniler için bırakırlarsa kendileri bilir.)

 2. Haşmet meâbları… !!!
  Zihninizi fazla yormaynız;
  tesbih çekiniz;
  r*kı içiniz… ;
  ve saire…;-))

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu