Bakan AKAR, Fransa’nın radar kilidi iddiasına cevap verdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR; Fransa Savunma Bakanlığı’nın, bir Türk savaş gemisi tarafından Fransız savaş gemisine radar kilidi atıldığı yönündeki iddiasına cevap verdi.

Fransız yetkililerinin basında ve NATO çevrelerinde yer alan bazı iddialarına ilişkin de değerlendirmesi sorulan Bakan Akar, şunları söyledi: “Bilgi, belge, gemimiz ve karargahlarımızdaki tüm kayıtlar dikkate alındığında söz konusu iddianın tamamen gerçek dışı olduğu görülmektedir. Bilakis başlangıçtan itibaren dostane, yapıcı, iş birliğine açık, destekleyici bir tutum içinde olan Türk Deniz Kuvvetleri unsurları söz konusu gemiye Fransızların talepleri üzerine yakıt ikmali dahi sağlamıştır. Konuya dair hazırlanan ve Türkiye’nin haklılığını kanıtlayan bilgi ve belgeler müttefikler ve NATO karargahındaki sivil ve askeri yetkililerle paylaşıldı.”

STM Banner

TÜRKİYE HER ZAMAN BAYO’DAKİ GÖREV VE YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMİŞTİR

Bakan Akar, konuyla ilgili her türlü bilgi ve belgenin paylaşıldığını yineleyerek, şöyle konuştu: “Bazı müttefiklerimizden siyasi amaçlarına hizmet edecek şekilde suni gündem yaratmak yerine mevcut usul ve esaslar çerçevesinde ittifakın dayanışma ruhuna uygun hareket etmelerini bekliyoruz. Biz daima diyalog ve koordinasyondan yanayız. Ayrıca NATO yetkililerinin denizcilerimizin olay sırasındaki profesyonel ve ihtiyatlı yaklaşımından dolayı da teşekkür ettiklerini de hatırlatmak isterim. Türkiye her zaman olduğu gibi bugün de ittifak içerisindeki görev ve yükümlülüklerinin bilincinde hareket etmiş ve etmektedir.”

TCG-GÖKOVA

Ne Olmuştu?

Geçtiğimiz günlerde Fransız Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; Türk Deniz Kuvvetleri’ne bağlı savaş gemilerinin, Akdeniz’deki NATO misyonuna katılan bir Fransız savaş gemisine radar kilidi attığını iddia edilmişti.

Fransız Savunma Bakanlığı tarafından AFP’ye yapılan açıklamada ise “Bunu son derece ağır bir mesele olarak görüyoruz ve bir müttefikin bu davranışını, NATO komutası altında NATO görevinde bulunan bir NATO gemisine karşı yaptığını kabul edemeyiz.” ifadelerine yer verilmişti.

Olayın ardından Fransız basını; Türk savaş gemileri tarafından radar aydınlatmasına maruz kalan Fransız savaş gemisinin Le Courbet (F-712) isimli bir La Fayette sınıfı fırkateyn, radar kilidi atan Türk savaş gemisinin ise TCG GÖKOVA (F-496) olduğunu iddia etmişti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu