Bakan AKAR ve komuta kademesi Libya’da

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR ve TSK Komuta Kademesi, darbeci General Hafter’in Türkiye’ye karşı yaptığı açıklamaların üzerinden henüz 48 saat geçmeden sürpriz bir ziyaretle Libya’ya intikal etti.   

Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar GÜLER’in de aralarında bulunduğu üst düzey Milli Savunma Bakanlığı heyeti, Libya’da sürpriz bir ziyarette bulundu. Bakan AKAR ve TSK komuta kademesinin Libya’yı ziyaret edeceğine dair haberler, ilk kez gece yarısında Libyalı sosyal medya hesapları tarafından sızdırılmıştı.

STM Banner

Bugün sabah saatlerinde ise AKAR ve komuta kademesini taşıyan devlet filosuna ait TC-IST tescilli Airbus A319 tipi uçak, Ankara Esenboğa Havalimanı’nından havalanarak Libya Mitiga Havaalanı’na iniş gerçekleştirdi.

AKAR’a eşlik eden komutanlar arasında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar GÜLER, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit DÜNDAR ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan ÖZBAL yer alıyor. Millî İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan FİDAN’ın da Akar ve komuta kademesine eşlik ettiği belirtiliyor.

AKAR’ın Libya’daki ilk durağı ise başkent Trablus yakınlarında bulunan Busetta Deniz Üssü oldu. Komuta kademesi Busetta Deniz Üssü’nde Libya Savunma Bakanı Selahaddin en-Nemruş tarafından resmî törenle karşılandı.

Hulusi AKAR Libya

AKAR ve Türk heyetinin bugün Trablus’ta görüşme gerçekleştireceği isimler arasında Savunma Bakanı en-Nemruş’un yanı sıra Libya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Muhammed Ali Ahmed El-Haddad ve Libya Ordusu Batı Bölgesi Komutanı Tümgeneral Usame el-Cuveyli de yer alıyor.

Heyetin aynı zamanda Libya Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Halid El Meşri ve Libya İçişleri Bakanı Fethi Başağa ile de görüşeceği öğrenildi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR başkanlığındaki Türk askeri heyetinin aynı zamanda bugün Trablus’un güneyindeki Hadba Askeri Akademisi’ni ziyaret ederek Türkiye tarafından eğitimleri tamamlanan askerlerin mezuniyet törenine katılacağı da belirtildi.

Busetta Deniz Üssü Türk komuta kademesinin daha önce ziyaret ettiği bir yer. 30 Temmuz 2020’de Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan ÖZBAL üssü bizzat ziyaret etmişti. ÖZBAL’ın ziyareti sırasında Libya açıklarında görev icra eden Türk fırkateynlerini de ziyaret ettiği o dönem sosyal medyaya yansımıştı.

Trablus'a sürpriz ziyaret - Son Dakika

Türk askeri heyetinin ziyaretinin zamanı da son derece dikkat çekici. Libya’da gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter’in 48 saat önce Türkiye’yi hedef alan tehditkar açıklamaları gündeme gelmişti. Libya’nın bağımsızlığının 69. yıldönümü nedeniyle Bingazi şehrinde düzenlenen törenlerde konuşan Hafter, “Türk ordusunun postalları toprağımızı kirlettiği sürece ne güvenlik ne de barış mümkün olacak” demişti.

Hafter, “Sömürgeleştiren düşmanın iki seçeneği var: Ya barışçıl bir şekilde ayrılmak ya da zorla kovulmak. Türkiye barışı reddetti ve savaşı seçti. O halde işgalciyi inanç, irade ve silahlarla kovmaya hazırlanın.” ifadelerinde bulunmuştu.


Kamer KURUNÇ / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu