Ural Dağları’na S-400 konuşlandırıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı, Ural Dağları’nda bulunan Merkez Askeri Bölge Hava Savunma Alayı’nın, S-400 Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) ile teçhiz edildiğini açıkladı.

Edinilen bilgiye göre; Ural Dağları’ndaki Sverdlovsk Bölgesi’nde konuşlu bulunan Merkez Askeri Bölge Hava Savunma Alayı, geçtiğimiz günlerde S-400 Triumf Uzun Menzilli Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) ile teçhiz edildi. Törenle görevine başlayan Hava Savunma Alayı, Rusya Federasyonu için stratejik öneme sahip olan Ural Dağları’nın hava sahasının korunmasından sorumlu olacak.

STM Banner

Azami 380+ kilometre angajman ve 300/600 kilometre radar menzili bulunan S-400, uzun menzilli bir hava savunma sistemidir. Genellikle hava soluyan hedeflere karşı geliştirilen S-400; Çin, Türkiye ve Hindistan tarafından da tercih edilmiştir.

Bilindiği üzere Türkiye, Eylül 2017 tarihinde Rusya Federasyonu ile “acil ihtiyaç” kapsamına iki filo (4 batarya) S-400 Hava Savunma Füzesi Sistemi (NATO Rapor Adı: “SA-21 Growler”) tedariki ile ilgili olarak 2.5 milyar dolar değerinde bir anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında; 1.3 milyar ABD Doları değerinde ilk S-400 Hava Savunma Füze Sistemi Filosu’nu oluşturan teçhizatın teslimatı, Temmuz 2019 itibariyle tamamlandı. Toplam değeri 1.2 milyar ABD Doları olan ikinci S-400 Filosu’nun tedariki ise ortak üretim gibi konuların müzakeresi sebebi ile henüz gerçekleşmedi.

Önerilen İçerik:

S-400 Hava Savunma Sistemi Tarafından Kullanılan Füzeler


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu