Bakan AKAR’dan Fransız Mevkidaşına Ambargo Vurgusu

Roketsan-ATMACA-Banner

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Savunma Bakanları Olağanüstü Toplantısı için gittiği NATO Karargâhında ikili görüşmeler de gerçekleştirdi.

NATO Bakanları Olağanüstü Toplantısı için NATO Karargahında bulunan Bakan Akar, Fransa Savunma Bakanı Florence Parly ile bir araya geldi. Ukrayna bağlamındaki gelişmeler başta olmak üzere ikili, bölgesel savunma ve güvenlik konularında görüş alışverişinde bulunulan görüşmede Bakan Akar tarafından, savunma sanayii alanındaki kısıtlamaların kaldırılması ve askerî eğitim iş birliği faaliyetlerinin artırılmasının önemi vurgulandı.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre Fransa, özellikle Suriye’de yasal hakları çerçevesinde başlattığı askeri harekatların ardından Türkiye’ye yönelik savunma sanayii ambargoları uygulamaya başladı. Fransız savunma şirketleri, Türk savunma şirketlerine yönelik birçok alt sistemde halihazırda ambargo uyguluyor. Bahsi geçen kritik alt sistemler ise Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın direktifleri doğrultusunda millileştiriliyor.

KTJ-3200 Turbojet Motoru
KTJ-3200 Turbojet Motoru

Bu doğrultuda, HİSAR Hava Savunma Sistemlerindeki bazı kritik alt sistemler de Roketsan tarafından millileştirilmişti. HİSAR-A+ ve HİSAR-O+ Hava Savunma Füzeleri, kısa süre önce TSK envanterine girdi. Yine milli seyir füzesi SOM ve milli gemisavar füzesi ATMACA’da kullanılan Fransız üretimi TR40 motorlarının yerini, bu yıldan itibaren milli olarak geliştirilen KALE KTJ3200 Turbojet Motoru aldı.

ÖNERİLEN İÇERİK: Fransa, Türkiye’ye yönelik NATO restinde mağlup taraf oldu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu