Fransa, Türkiye’ye yönelik NATO restinde mağlup taraf oldu

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye ile Akdeniz bölgesinde 10 Haziran 2020 tarihinde yaşamış olduğu gerilimi NATO’ya taşıyan Fransa, NATO restinde kaybeden taraf oldu.

Fransız Deniz Kuvvetleri’ne ait Le Courbet (F-712) isimli fırkateyn; 10 Haziran 2020 tarihinde, Türk savaş gemilerinin koruması altında Akdeniz bölgesinde seyir icra eden bir kargo gemisi durdurmak istemiş ve bunun üzerine Türkiye Cumhuriyeti ile Fransa arasında yaşanacak bir gerilimin fitili ateşlenmişti.

STM Banner

Olayın ardından Fransız Savunma Bakanlığı, Türk savaş gemileri tarafından Fransız savaş gemisine radar kilidi atıldığını iddia etmiş ve bu iddianın Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı tarafından yalanlamasına rağmen olayı NATO’ya taşımıştı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg tarafından söz konusu iddiaya ilişkin daha önce yaptığı açıklamada ise “İddialar, iki NATO üyesini ilgilendiriyor. Söz konusu iki NATO üyesinin olayın nasıl gerçekleştiğine ilişkin çok farklı görüşleri bulunuyor. Bu nedenle NATO askeri yetkilileri, olayın detaylarını netleştirmek için çalışma yürütüyor.” diye konuşmuştu.

Fransa-NATO

Geçtiğimiz saatlerde Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı MUSA, Fransız Senatosu’nun Dış İlişkiler, Savunma ve Silahlı Kuvvetler Komitesi’nde olaya ilişkin bir sunum gerçekleştirdi. Büyükelçi MUSA tarafından gerçekleştirilen sunum esnasında, bölgedeki Türk savaş gemilerinin lokasyonları ile Fransız savaş gemisi Le Courbet’in yaptığı manevralara ilişkin ayrıntılı bilgiler paylaşıldı. Sunuma göre Le Courbet Fırkateyni; ilk olarak TCG GÖKÇEADA Fırkateyni ile bölgedeki kargo gemisinin arasından, ardından ise TCG GÖKOVA Fırkateyni ile TCG ORUÇREİS Fırkateynin arasından adeta makas atar gibi geçiş yaptı. Bu durumun, muharebe görevindeki bir savaş gemisi grubu için oluşturduğu kaza risklerine vurgu yapıldı.

Öte yandan Fransa, Akdeniz’de yapılacak “Sea Guardian” NATO tatbikatına katılımını askıya aldığını duyurdu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Ortada rest de yok mağlup taraf da yok. Millet lütfen gaza getirilmesin. Osmanlı tokadı falan gereksiz. Korumamız altındaki gemiye müdahale etmeye çalıştılar, kararlı olduğumuzu gösterdik, olay bitti. Bunun acısını çıkartmaya çalışacaklar, duruşumuzu bozmayıp, tahriklere kapılmadan yapmamız gerekeni yapmalıyız. İnandırıcı olunmuyor zira başka türlü. Öte yandan karşımızdaki de Fransa. Bunların elinden gelebilecek gıcıklıklar Yunan yaygarasına benzemeyebilir, geri adım atmayalım ama dayılanmayalım da. ” Dik duracağız, diklenmeyeceğiz” diyordu cumhurbaşkanı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu