Bakan Şimşek’ten ASELSAN ziyareti: Kg başı ihracat

Roketsan-ATMACA-Banner

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ASELSAN’ı ziyaret etti. Şimşek, ASELSAN tarafından yürütülen projeler hakkında bilgi aldı.

ASELSAN’ı ziyaret eden Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e; Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol ve diğer sektör yetkilileri eşlik etti. Bakan Şimşek, ziyaret sırasında MURAD AESA Radar gibi ASELSAN tarafından yürütülen projeler hakkında bilgi aldı.

STM Banner

Ziyaret sonrasında Bakan Şişek tarafından yapılan açıklamada, “Kuruluşunun 48. yıl dönümünde ASELSAN’ın yüksek teknoloji üssü Gölbaşı tesislerini ziyaret ettik.

Yaş ortalaması 34 ve %62’si mühendis olan 10.000’in üzerinde çalışanıyla, cirosunun %7’si Ar-Ge yatırımıyla, millileştirilen çok sayıda ileri teknoloji savunma sanayi ürünüyle milli üretim gücümüzü artıran, kilogram başı 1.965 $ ihracat değeriyle, 5 binin üzerinde tedarikçisiyle birlikte savunma sanayi ekosistemini uçtan uca besleyen, son 20 yılda savunma sanayisinde dışa bağımlılığımızın %80’den %20’ye gerilemesine önemli katkı sağlayan, hepimizin gurur kaynağı ASELSAN’ın başarılarının devamını diliyorum.

ASELSAN-GÖKER

Savunma Sanayi Başkanı Sn. Prof. Dr. Haluk Görgün’e ve Aselsan Genel Müdürü Sn. Ahmet Akyol’a kıymetli çalışmaları ve sunumları için teşekkür ediyorum. ” ifadelerine yer verildi.

ASELSAN’ın kilogram başı ihracatı 1.965 dolar

Bakan Şimşek, ASELSAN’ın kilogram başı ihracat değerinin 1.965 dolar olduğunu açıkladı. ASELSAN’ın 2023 yılının ilk dokuz ayındaki sipariş tutarının, tarihi bir rekorla 10.8 milyar dolara ulaştığı açıklanmıştı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu