Bangladeş Donanması Lübnan’a savaş gemisi gönderiyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Bangladeş Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait Type 056 tipi BNS Shongram Korveti, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta yaşanan patlama esnasında hasar gören BNS Bijoy korvetinin görevini devralmak üzere Lübnan’a hareket ediyor.

Edinilen bilgiye göre BNS Shongram Korveti, Bangladeş’te bulunan Chittagong Limanı’ndan kısa süre içerisinde yola çıkacak ve geçtiğimiz günlerde Beyrut Limanı’nda yaşanan patlama esnasında 21 mürettebatı yaralanan ve kendisi de hasar gören BNS Bijoy korvetinin görevini devralacak.

STM Banner

Bangladeş’in Lübnan’a göndereceği Type 056 tipi BNS Shongram Korveti, henüz Haziran 2020’de envantere alındı. Çin Halk Cumhuriyeti tarafından inşa edilen korvet; 1330 ton deplasmana, 76mm’lik baş topuna, toplamda dört adet atışa hazır C-802 Gemisavar Füzesine ve ABD üretimi RAM muadili FL-3000N hava savunma sistemine sahiptir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

3 Yorum

  1. Hani derler ya güler misin ,ağlar mısın diye ? Bu , bizim 30 kişiyi almaya ta Çin’e A400 kaldırmamızdan daha da abuk geldi bana. Bangladeş nire, Beyrut nire ? Orada o korvetin ne işi vardı ki ? Açık deniz tecrübesi mi ? Ne işlerine yarayacak, ve kime karşı ? Bunca fukaralıkta yol masrafı ne tutacak dersiniz? Olmadı, şimdi bir de fregat mı kaldırıyorlar peşinden ? İtibarda tasarruf olmaz diyenler varsa , bu fakir ülkenin itibarı böyle mi yükslecek ? Neden hasar görmüş ? Limanda yatıyormuş da ondandır. İnşallah yapılan masraf şanlı Bengaldeş donanmasına yüksek tecrübe sağlamıştır hiç olmazsa.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu