Bangladeş Ordusu GDF-009’u kullanıma aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Bangladeş Silahlı Kuvvetleri, geçtiğimiz yıl İsviçre’den satın almış olduğu GDF-009 Hava Savunma Top Sistemi’ni kullanıma aldı ve yeni bir Hava Savunma Alayı kurdu.

Edinilen bilgiye göre söz konusu Hava Savunma Top Sistemi; Oerlikon X-TAR3D Taktik Radar Sistemi, Oerlikon GDF009 Silah Sistemleri ve Komuta Kontrol Sistemi’nden oluşuyor. Katmanlı hava savunma ağının en alt kademesinde bulunan bu Çok Kısa Menzilli Hava Savunma Top Sistemi, 4 kilometre menzile kadar angajman gerçekleştirebiliyor.

STM Banner

Oerlikon X-TAR3D Taktik Radar Sistemi ise kara ve deniz platformlarına konuşlanma özelliğine, faz dizinli Darbe Doppler yapısına, 16 adet eş zamanlı hedef tespit yeteneğine ve 25,35 ile 55 kilometre menzile sahiptir.

Edinilen bilgiye göre; Bangladeş Silahlı Kuvvetleri, ilave Radar Kontrollü Hava Savunma Top Sistemi tedarikinde bulunmayı amaçlıyor. Türkiye’de de ASELSAN tarafından geliştirilen KORKUT Çok Alçak İrtifa Hava Savunma Top Sistemi, geçtiğimiz yıllarda Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın hizmetine sunulmuştu. KORKUT sisteminde kullanılan silah sistemleri de Oerlikon üretimi. Ayrıca ASELSAN, KORKUT’ta edindiği tecrübe ile deniz platformlarının kullanımına yönelik olarak GÖKDENİZ Yakın Hava Savunma Sistemini de geliştirmiştir.

Önerilen İçerik: KORKUT AİHSS


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu