BARBAROS’un Top Atış Kontrol Sistemi Test Edildi

Roketsan-ATMACA-Banner

BARBAROS Sınıfı Fırkateyn Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi, başarıyla devam ediyor. Proje kapsamında geliştirilen Top Atış Kontrol Sistemi, TCG BARBAROS Firkateyni’nde test edildi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde BARBAROS Sınıfı Fırkateyn Yarı Ömür Modernizasyonu kapsamında çalışmalar devam ediyor.

STM Banner

T.C. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile HAVELSAN-ASELSAN İş Ortaklığı arasındaki BARBAROS Sınıfı Fırkateynlerin modernizasyonuna yönelik sözleşme kapsamında ASELSAN tarafından yerli ve milli olarak geliştirilen 5/54 Top Atış Kontrol Sistemi (TAKS) prototip ürününün balistik verilerin (FCI-Fire Control Input) doğrulamasına yönelik atışlı faaliyetleri TCG BARBAROS Gemisinde icra edildi.

GABYA Sınıfı Fırkateyn ve MİLGEM Sınıfı Korvetlerde bulunan 76 mm top için Araştırma Merkezi Komutanlığı (ARMERKOM) ile birlikte geliştirilen 76 mm Top Atış Kontrol Sisteminden elde edilen tecrübe ve birikimlerden de yararlanılarak 5/54 Top Atış Kontrol Sistemi geliştirme faaliyetlerinde büyük bir aşama geçildi. Bu faaliyet aynı zamanda, Türkiye’de deniz ortamında balistik verilerin doğrulanmasının gerçekleştirildiği ilk örnek oldu.

barbaros sınıfı fırkateyn yarı ömür modernizasyonu projesi, Barbaros sınıfı fırkateyn, Barbaros sınıfı fırkateyn yöm, barbaros sınıfı fırkateyn modernizasyon, barbaros sınıfı fırkateyn yarı ömür modernizasyon projesi

5/54 Top Atış Kontrol Sisteminde NABK (NATO Armaments Ballistic Kernel) kullanılıyor. T.C. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki 5/54 (127mm) mühimmatlara ilişkin oluşturulan ve testleri yapılan söz konusu balistik veriler, yerli ve milli olarak geliştirilen Top Atış Kontrol Sisteminde kullanılmak üzere Deniz Kuvvetlerine kazandırıldı.

5/54 Top Atış Kontrol Sistemi, aldığı komutlar doğrultusunda gerekli olan girdi verilerini kullanarak atış
kontrol problemini çözme ve 5/54 baş topu kontrol ve hedef verisini alıp kara, su üstü, hava hedefleri
için doğru atış esasları oluşturmak için balistik hesaplamalar yapma yeteneğine sahip.

ÖNERİLEN İÇERİK: Barbaros Sınıfı Fırkateyn Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu