MSB: “GASA’ya Yönelik 2061 İhlal Gerçekleştirildi”

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli Savunma Bakanlığı basın bilgilendirme toplantısı, bakanlık yerleşkesinde bulunan Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Basın Bilgilendirme Merkezi’nde gerçekleştirildi.

MSB Basın Bilgilendirme Toplantısı esnasında bakanlık yetkilileri, Yunanistan’ın Gayri Askeri Statüdeki Adalar (GASA)’a yönelik ihlalleri hakkında önemli açıklamalarda bulundular.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak bakanlık tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Türk Silahlı Kuvvetleri Ege’de, Akdeniz’de ülkemizin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hak, alaka ve menfaatlerini korumaya, Kıbrıs Adası’nda uluslararası garanti ve ittifak antlaşmaları doğrultusunda barış ve güvenliğin teminatı olmaya devam etmektedir.

Yunanistan, iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde yaptığımız tüm çağrılara rağmen uluslararası anlaşmalarla belirlenen yükümlülüklerine aykırı olarak Gayri Askerî Statüdeki Doğu Ege Adaları’nın statüsünü bozan eylemlerini sürdürmektedir.

“Gayrı Askeri Statüdeki Adalara Yönelik 2061 İhlal”

2021 yılı başından itibaren askerî deniz ve hava araçları ile Gayri Askerî Statüdeki Adalara yönelik 2.061 (Gemi ihlal:969, GASA iniş-kalkış:1092) ihlal gerçekleştirmiştir. Anlaşma yükümlülüklerini yerine getirmeyen Yunanistan’ın, aynı anlaşmadan doğan hakları elinde bulundurduğunu öne sürmesi uluslararası hukukun eğilip bükülmesi daha da vahimi içinin boşaltılmasıdır.

Türk-Deniz-Kuvvetleri

Yunanistan’ın hukuka aykırı, provokatif ve saldırgan tutumuna karşı diplomatik kanallardan gerekli girişimlerde bulunulmakta, mütekabiliyet kapsamında sahada gerekli karşılık verilmektedir.

Yine, Yunanistan’ın NATO içinde diğer ülkelerle silahlanma ve destek arayışına girerek, İttifak içinde ittifak kurma tutumu,  hem NATO’nun dayanışma ruhuna hem de ikili ilişkilere zarar vermektedir.

Yunanistan’dan beklentimiz;

– Uzlaşmaz, hukuk tanımaz tutumundan ve üçüncü tarafları sorunlara dahil etme çabalarından vazgeçmesi,

– Uluslararası hukuk zemininde, iyi komşuluk ilişkilerine dayalı diyalog ve  barışçıl yöntemlerle sorunların çözümüne yönelik samimi gayret göstermesidir.

Bir diğer önemli husus da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Ada’daki durumudur. Bugüne kadar denenmiş ve bir sonuç alınamayacağı tüm taraflarca görülmüş yöntemlerle bir çözümün mümkün olmadığı ve Kıbrıs’ta eşit, egemen ve bağımsız iki devletin bulunduğu kabul edilmeden müzakerelerin ilerleyemeyeceği açıkça görülmelidir.

milgem

Kıbrıs’ta egemen eşitliğe dayalı, yan yana yaşayan ve iş birliği içinde olan iki devlet tek çözümdür.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin de bu çözüm yolunu benimsemesi Ada’nın huzur ve refahı için faydalı olacaktır.

“Kıbrıs, bizim milli meselemizdir”

Bir kez daha vurgulamak isteriz ki Kıbrıs bizim millî meselemizdir. Garanti ve ittifak antlaşmaları doğrultusunda geçmişte olduğu gibi bugün de Kıbrıslı kardeşlerimizin yanındayız. Türkiye garantör devlet olarak uluslararası anlaşmalar ve uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru haklar çerçevesinde Kıbrıs’ta barış, huzur ve güvenliğin teminatı olmaya devam edecektir.”

ÖNERİLEN İÇERİK: Erdoğan: “SAMP/T Konusunda Olumlu Adımlar Atacağız”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu