Rusya, Kamışlı’ya Çok Sayıda Uçak ve Helikopter Sevk Etti

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu, Türkiye’ye kilometrelerce uzaklıkta bulunan Kamışlı Havalimanı’na ciddi bir yığınaklanma gerçekleştiriyor.

Rusya, geçtiğimiz günlerde aniden Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan ve Mardin’in Nusaybin ilçesi ile sınır komşusu olan Kamışlı şehrine en az iki adet Su-35S savaş uçağı ve lojistik faaliyetleri için nakliye uçağı konuşlandırmıştı.

STM Banner

Çok yüksek manevra yetenekleriyle öne çıkan Su-35S hava üstünlük uçaklarının, kanat altlarında ikişer adet R-73 (NATO Rapor Adı: “AA-11 Archer”) Görüş İçi Hava Hava Füzesi ile ikişer adet R-77 (NATO Rapor Adı: “AA-12 Adder”) Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi ve kanat uçlarında ise Khibiny Elektronik Harp Podu yüklü şekilde oldukları görülmüştü.

Rus Savaş Uçakları Kamışlı’da Tatbikat İcra Etti

Dün ise Rus askeri medyasından ANNA News’in özel haberine göre Rus Hava Kuvvetleri, Esad rejimine ait savaş uçaklarıyla Kuzeydoğu Suriye’de ortak bir tatbikat icra etti. Tatbikat esnasında kara hedeflerinin imhasına özel vurgu yapıldığı ve uçakların yeni havaalanlarına intikali senaryoları çalışıldığı kaydedildi.

ANNA News’e göre Rusya, Kamışlı’da bulunan havaalanına toplamda 12 adet Su-34 bombardıman uçağı ve 5 adet Su-35 savaş uçağı yolladı. Tatbikat kapsamında Kamışlı’ya intikal ettiği belirtilen uçakların eğitim atışları icra ettiği not edildi. Suriye rejiminin tatbikata MiG-29 savaş uçaklarıyla katıldığı belirtildi.

Rus kaynaklara göre ise Rusya’nın Kamışlı’daki tüm hareketleri YPG/PKK ile koordineli olarak gerçekleştirildi. ANNA News, Telegram mesajını ise şöyle bitirdi:

“Bunun kime karşı bir mesaj olduğunu anlamak zor olmasa gerek”

Rus Savaş Uçakları Kamışlı'da
Rus Savaş Uçakları Kamışlı’da

Uydu Fotoğrafları

ANNA News’in iddiaları haricinde ise açık kaynaklı olarak elde edilen 31 Ekim 2021 tarihli çok düşük çözünürlüklü uydu fotoğraflarında Rusya’nın Kamışlı’ya oldukça ciddi bir uçak ve helikopter sevkiyatı yaptığı anlaşılabiliyor.

Twitter’da açık kaynak istihbaratı (OSINT) ve uydu fotoğrafı istihbaratı (IMINT) üzerine çalışmalar gerçekleştiren @obretix hesabının yaptığı paylaşıma göre Kamışlı’ya en az 6 helikopter ve bir adet savaş uçağı sevk edilmiş durumda. Bu kadar düşük çözünürlüklü bir uydu fotoğrafından net çıkarımlar yapmak ise son derece güç.

Rus Savaş Uçakları Kamışlı'da/Uydu Fotoğrafı
Rus Savaş Uçakları Kamışlı’da/Uydu Fotoğrafı/@obretix

Peki Türkiye Ne Diyor?

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları tarafından yapılan bir açıklamaya göre ise Rusya’nın Kamışlı’ya gerçekleştirdiği intikal “sadece bir günlük” idi. Kaynaklara göre “bir adet Rus savaş uçağı Kamışlı’ya indikten sonra buradan ayrıldı”. Türk güvenlik kaynaklarına göre Rusya, Kamışlı’ya herhangi bir konuşlanma gerçekleştirmiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11 Ekim’de yaptığı bir açıklamada şu ifadeleri kullanmış ve Türkiye’nin Suriye’ye yönelik yeni bir harekata hazırlandığına dair emareler ortaya çıkmıştı:

“Suriye’den ülkemize yönelik saldırıların kaynağı mahiyetindeki kimi yerler konusunda artık tahammülümüz kalmamıştır. Polislerimize yönelik son saldırı artık bardağı taşırmıştır. En kısa sürede bu sorunların çözümü için gereken adımları atacağız.”

Uçakların ve helikopterlerin hala Kamışlı’da konuşlu olup olmadığı ise henüz bilinmiyor. Bunun için ileri tarihlerde yayımlanacak olan uydu fotoğraflarını beklemek zorundayız ancak Rus uçaklarının daha düne kadar Kamışlı’da kalmaya devam ettiği aşikar.

Rus askeri medyasının iddiaları ve Türk güvenlik kaynaklarının açıklamaları birlikte ele alınırsa Rusya’nın savaş uçakları ve helikopterleri geçici olarak Kamışlı’ya yolladığı sonucuna ulaşılabilir ve Türkiye’nin bölgeye yönelik olası bir operasyonuna karşı caydırıcılık maksatlı olarak bir sevkiyat gerçekleştirilmiş olduğu söylenebilir.

Uçaklar her ne kadar yüksek ihtimalle Rusya’nın Suriye’de bulunan tek hava üssü olan Hmeymim’e geri dönecek olsalar da Rusya’nın Türkiye’ye yalnızca 4 kilometre uzaklıkta bulunan bir havaalanına sevkiyat gerçekleştirerek kime mesaj verdiği çok açık.

Rus Savaş Uçakları Kamışlı'da
Rus Savaş Uçakları Kamışlı’da

ÖNERİLEN İÇERİK: Rusya Türkiye sınırına 4 kilometre uzağa Su-35 konuşlandırdı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, ANNA News, Twitter, MSB

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu