Başkan DEMİR’den ikinci filo S-400 açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, ikinci filo S-400 Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) tedariki konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “Şimdi, iki şey karıştırılmamalı. Biz, iki sistem alımıyla ilgili olarak masadaydık. İlk sistemin hızlı bir alımı oldu. İkinci sistem ile ilgili bir dizi yol haritamız var ve burada çeşitli adımlar var. Bu adımların bir kısmı ortak üretim, bir kısmı teknoloji transferi ve bir kısmı ödemeler gibi konular var. Prensipte bu anlaşma imzalandı ancak bu prosedürel şeylerin, teknik adımların atılması ile ilgili detaylar çalışılıyor. Sistemin sevkıyatı vs. başlama aşamasında değil ama prensip olarak bu konuda anlaşılmış durumda. Tabi ki detaylar çalışılıyor, detaylarda anlaşmanın yan unsuru olan şartların da yerine gelmesi için çalışmalar devam ediyor.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Türkiye’nin S-400 Triumf Hava Savunma Sistemi Programı

Türkiye, Eylül 2017 tarihinde Rusya Federasyonu ile “acil ihtiyaç” kapsamına iki filo (4 batarya) S-400 Hava Savunma Füzesi Sistemi (HSFS) tedariki ile ilgili olarak 2.5 milyar dolar değerinde bir anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında 1.3 milyar ABD Doları değerindeki ilk S-400 filosunu içeren komponentlerin teslimatları, Temmuz 2019 yılı itibariyle Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi.

Sistem, Temmuz 2020 itibariyle yani tedarikinin ardından 12 ay geçmesine rağmen operasyonel kullanıma alınmadı. Nisan 2020’de operasyonel hale gelmesi gereken sistemdeki gecikmelerin, Kovid-19 salgınından kaynaklandığı açıklandı.

Rus yetkililere göre; Türkiye’nin tedarik hakkı bulunan 1.2 milyar ABD Doları değerindeki ikinci sistem, teknoloji transferini de içeriyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu