Savunma Sanayii Başkanı DEMİR’den HİSAR seri üretim açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, milli hava savunma füze sistemi HİSAR ile ilgili olarak kritik açıklamalarda bulundu.

DEMİR tarafından CNN Türk’e yapılan açıklamada, “Bu sistemler (HİSAR), test edile edile ve geliştirile geliştirile gidiyor. HİSAR-A ve HİSAR-O’dan bahsediyorduk, bu ürünlerimiz epey bir olgunluk seviyesine geldi. HİSAR-A seri üretim aşamasındayken, menzil ve irtifa olarak biraz daha değişiklik yaparak sistemi biraz daha geliştirebileceğimi gördük. Roketsan’daki arkadaşlarımız bu konuda çalıştılar ve HİSAR-A+ dediğimiz yeni bir ürüne doğru evirdik mevcut HİSAR-A’yı. HİSAR-O’nun da birçok unsuru şu anda sahaya verilebilecek durumda. Tabi ki hava savunma sistemleri, teknolojik açıdan en kompleks unsurlar. İçerisinde çeşitli yazılımların bulunduğu, komuta kontrol sistemlerinin ve güdüm sistemlerinin olduğu, bir anlamda havada mermi ile mermiyi vurmak gibi bir olayı gerçekleştirmeniz gereken komplike bir sistem. Radar teknolojilerinde iyi olacaksınız, elektronik harpte iyi olacaksınız, anteniniz, güdüm sisteminiz, onların yazılımları ve dost-düşman tanımlama sistemlerinizi hepsini içine koyacaksınız ki bu çaba da devam ediyor. Aslında hem HİSAR-A hem de HİSAR-O oldukça iyi bir olgunluk seviyesine geldiler, dediğim gibi HİSAR-A’ya artık HİSAR-A+ diyerek seri üretime doğru başlattık.

STM Banner

Seri üretim aşamasında kritik bir kaç malzememiz var, onlarla ilgili birkaç sıkıntıyı çözdükten sonra İnşallah sahaya verilmeye devam edecek.” ifadelerin yer verildi.

Katmanlı Hava Savunma Ağı, Balistik Füze Savunma Sistemi, Füze Savunma Sistemi, Hava Savunma Sistemi, Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi, Çok Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi, Orta İrtifa Hava Savunma Sistemi, Yüksek İrtifa Hava Savunma Sistemi,
HİSAR-A Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi

HİSAR-A

Türkiye’nin Alçak ve Orta İrtifa Hava Savunma ihtiyacının giderilmesi amacıyla, Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projesi (HİSAR-A) ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projesi (HİSAR-O) tasarım ve geliştirme dönemi sözleşmesi 20 Haziran 2011’de ilgili kurumlar arasında imzalanmıştır.

Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-A) ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-O); sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin imhasını gerçekleştirebilmektedir.

HİSAR-A, hareket halindeki birliklerin ve kritik tesislerin hava savunması amacıyla sabit ve döner kanatlı hava araçlarının, seyir füzelerinin, insansız hava araçlarının ve havadan karaya atılan füzelerin 15+ km menzile kadar etkisiz hale getirilmesi için tasarlandı.

HİSAR-A; Kundağı Motorlu Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi, Füze Fırlatma Sistemi (FFS), HİSAR-A ve HİSAR-O Sistemlerinin ikisinden de atılabilen Alçak İrtifa Füzesi ve Füze Taşıma ve Yükleme Sisteminden oluşuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu