Başkan Demir’den Rusya-Ukrayna Gerilimi Açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerilimle ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında basın mensuplarıyla bir araya gelen Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, gelen soru üzerine Rusya – Ukrayna gerilimiyle ilgili düşüncelerini paylaştı.

STM Banner

Demir tarafından yapılan açıklamada, “Rusya – Ukrayna gerilimine gelince tabi orada Türkiye’nin rolü önemli. Tabii Ukrayna’ya SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) veren bir ülkeyiz. Rusya ile ilişkilerimiz var, S-400 alıyoruz vesaire. İki tarafla da konuşabilen bir ülkeyiz ve belki arabulucu konumda en çok söz edilebilecek konumdayız diye düşünebiliriz.

İnşallah sıcak bir savaşa gitmez, benim şahsi kanaatim gitmeyeceği yönünde. Aklıselimin galip geleceğine inanıyorum.”

Türkiye ile Ukrayna, savunma sanayiinde bir çok konuda iş birliği gerçekleştiriyor. Türkiye tarafından Ukrayna’ya ihraç edilen savunma ürünlerine; Bayraktar TB2 SİHA, MAM-L ve MAM-C mühimmatları ve MİLGEM ADA Sınıfı Korvet örnek verilebilir. Ukrayna ise Türkiye’ye AKINCI TİHA’da kullanılan Al-450T ile MİUS’un motorlarını, S-125 Hava Savunma Sistemi ve bazı radar sistemlerini ihraç etti.

Ukrayna, AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) ile yakından ilgilenmeye devam ediyor. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi’nden AKINCI TİHA paylaşımı geldi.
Ukrayna, AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) ile yakından ilgilenmeye devam ediyor.

Bayraktar TB2, Ukrayna’da Üretilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu ayın başında gerçekleştirdiği Ukrayna ziyareti esnasında, iki ülke arasında çeşitli anlaşmalar imzalandı.

Basın toplantısı esnasında İHA üretimi konusunda öne çıkan Baykar Savunma başta olmak üzere Türk şirketlerinin Ukrayna’daki varlığını destekleyeceklerini ifade eden Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelensky, “Önümüzde duran meydan okumalar ve bunların giderilmesi için atılacak adımlar görüşmemizin temel konularıydı.” açıklamalarında bulundu.

Tören kapsamında, Bayraktar TB2 SİHA’ların Ukrayna’da üretilmesi amacıyla bir anlaşma imzalandı. Edinilen bilgiye göre; İHA Üretim anlaşmasının detayları ise şöyle: Ukrayna, Bayraktar TB2 İHA’ların üretimi için bir arazi tahsis edecek ve çeşitli teşvikler sağlayacak. İHA üretiminde kullanılan parçaları ise gümrük vergilerinden muaf tutulacak.

ÖNERİLEN İÇERİK: SİSAMER Projesi’nde İkinci Faza Geçiliyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu