Irak, Bir Dizi Savunma Sistemi Alımı için Müzakereler Yürütüyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Irak, pek çok savunma sistemi alımı için farklı ülkelerle müzakereler yürütüyor. Almak istedikleri sistemler arasında Rafale savaş uçağı, İHA’lar, topçu bataryaları ve T-90 tankı bulunuyor.

Defense News’in özel haberine göre Fransa, Irak’a 20 adet İHA satmayı teklif etti. Irak Savunma Bakanlığı ise şu aşamada konuyla ilgili teknik analizler yürütüyor.

STM Banner

Irak heyetinin yakın gelecekte İHA’ları incelemek üzere Fransa’ya seyahat etmesi bekleniyor.

Irak’ın Fransa’dan almak istediği İHA’nın tipi ise bilinmiyor. Ancak Iraklı yetkililer daha önce 30 saat havada kalış süresine sahip bir İHA’dan bahsetmişlerdi. Irak’ın aynı zamanda Bayraktar TB2 SİHA alımı için müzakereler yürüttüğü de biliniyordu.

Bayraktar TB2 Alımı

Londra merkezli El Arabi el-Cedid (The New Arab) haber sitesinin Iraklı üst düzey askeri kaynaklara dayandırdığı özel habere göre Irak Bakanlar Kurulu Türkiye’den Bayraktar TB2 SİHA tedariki için toplamda yaklaşık 100 milyon dolarlık bir bütçe ayırmıştı.

Breaking Defense’e konuşan bir Türk savunma sanayii kaynağı, Türkiye ve Irak arasındaki Bayraktar TB2 müzakerelerin bir yıldan uzun bir süredir devam ettiğini belirtmişti. Kaynak, Irak’ın en az bir düzine (12 adet) Bayraktar SİHA almak istediğini de kaydetmişti.

Türk savunma sanayii heyeti Irak'ta
Türk savunma sanayii heyeti Irak’ta

Irak Savunma Bakanı Cuma İnad Sadun ise geçtiğimiz aylarda yaptığı bir açıklamada Türkiye’den Bayraktar TB2 S/İHA, 12 adet T129 ATAK helikopteri ve 6 adet elektronik harp sistemi alımı için bir uzlaşıya vardıklarını açıklamıştı.

Pakistan ile İHA, Rusya ile Tank

Defense News’e konuşan yetkililere göre Irak, İHA alımı için aynı zamanda Pakistan ile de görüşüyor. Pakistan’ın İHA teklifi de analiz aşamasında.

Irak ordusunun envanterinde halihazırda Abrams ve T-90 tankları bulunuyor. Irak, envanterindeki T-90 tanklarının sayısını artırmak üzere harekete geçmeye hazırlanıyor. 2016 yılında Rusya2dan 73 adet T-90 tankı siparişi vermişlerdi.

Bunlara ek olarak Irak ordusunun Fransa’dan obüs sistemleri tedarik etmek istediği de aktarılıyor.

Rafale

Irak Hava Kuvvetleri ise Rafale savaş uçağı satın almak istiyor. Satın alınmak istenilen Rafale savaş uçağı adedi ise 14. Olası anlaşmanın 240 milyon dolar değerinde olması ve nakit para yerine petrol ile ödenmesi bekleniyor.

Pakistan ile ise MFI-395 Super Mushshak Eğitim Uçağı anlaşması için müzakereler yürütüldüğü aktarılıyor.

Rafale
Rafale

ÖNERİLEN İÇERİK: Türk Savunma Sanayiinden Irak Çıkarması


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, DefenseNews

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu