Başkan DEMİR’den TÜBİTAK-SAGE’ye Ziyaret

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, TÜBİTAK-SAGE’yi ziyaret ederek devam eden projeler hakkında Enstitü Müdürü Gürcan OKUMUŞ’tan bilgi aldı.

Konuyla ilgili olarak Başkan DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “Savunma sanayiimizin önemli kurumlarından TÜBİTAK-SAGE’yi ziyaret ettik. GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN Füzelerimiz, SİPER Projemiz, TurboJet ve RamJet Motorları ile onların uyarlamalarına dair son durumu dinledik, projeleri yerinde inceledik.

STM Banner

Savunma sanayiinin ArGe’sinde TÜBİTAK’ın enstitülerinin rolü çok büyük. SAGE de aslında bunların en başlarında gelenlerin bir tanesi. Bu seviyede yapılan araştırmalar ve teknolojik gelişmeler, gerçekten Türkiye için memnuniyet verici. İnşallah ileride burada yapılan çalışmaların teker teker hayata geçtiğini gördükçe, ülkemizin geldiği seviye ile ilgili çok daha müjdeli haberlerimiz olacak.

Bugün bize bu imkanı veren Sayın SAGE Müdürü’müze, TÜBİTAK Başkanı’mıza ve Bakan Yardımcı’mıza teşekkür ediyorum. Hep birlikte, el birliğiyle bu Milli Teknoloji Hamlesi’nde Türkiye’yi hak ettiği yere getirmek için çalışacağız İnşallah. Arkadaşlarımızın başarılarından mutluluk duyduk, daha nice güzel başarılara imza atmalarını bekliyoruz. Savunma Sanayii Başkanlığı olarak da bu el ele çalışmamızı hep birlikte devam ettirip, Türkiye’mizi İnşallah yeni ufuklara taşıp savunma sanayii teknolojilerinde Dünya’nın önde gelen ülkelerinden biri yapmak üzere gayretimizi devam ettireceğiz. Tekrar emeği geçen bütün arkadaşlarımızı tebrik ediyor, teşekkürlerimi sunuyorum.” ifadelerine yer verildi.

GÖKTUĞ Hava-Hava Füze Sistemleri/Gökdoğan ve Bozdoğan
GÖKTUĞ Hava-Hava Füze Sistemleri/Gökdoğan ve Bozdoğan

İlklerin Merkezi: TÜBİTAK-SAGE!

TÜBİTAK-SAGE, Türkiye’nin ilk hava hava füzeleri olan BOZDOĞAN, GÖKDOĞAN, AKDOĞAN ve GÖKHAN’ı geliştirmek için halihazırda çalışmalarını sürdürüyor. BOZDOĞAN ve GÖKDOĞAN’ın, bu yıl içerisinde kullanıma hazır hale gelmesi bekleniyor.

Öte yandan yine enstitü tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk seyir füzesi SOM’un da seri üretim faaliyetleri devam ediyor. İlk sığınak delici bomba NEB, ilk kanatlı güdüm kiti KGK ve ilk hassas güdüm kiti HGK halihazırda Türk Hava Kuvvetleri tarafından aktif olarak kullanılıyor. Bunlara ilaveten yine Modüler Mühimmat Ailesi KUZGUN’un da geliştirme ve test faaliyetleri yine TÜBİTAK-SAGE bünyesinde devam ediyor.

Tüm bunlara ilaveten SAGE; ısıl pil, harp başlığı, patlayıcı madde ve KKS Alıcısı gibi birçok alt sistem için de çalışmalar gerçekleştiriyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: TÜBİTAK SAGE’nin Yeni Güdüm Kitleri GÖKÇE ve GÖZDE Tanıtıldı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu