TÜBİTAK SAGE’nin Yeni Güdüm Kitleri GÖKÇE ve GÖZDE Tanıtıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından milli imkanlarla geliştirilen GÖKÇE ve GÖZDE Güdüm Kitleri, ilk kez 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF’21)’nda görücüye çıktı.

Türkiye’nin güdüm kiti alanında önde gelen kuruluşlarından olan TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE), halihazırda Hassas Güdüm Kiti (HGK) ve Kanatlı Güdüm Kiti (KGK) ürünlerini Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullanıma sunmuş durumda.

STM Banner

GÖKÇE

TÜBİTAK-SAGE, F-16 ve F-4 tipi savaş uçakları tarafından kullanılan Mk-81, Mk-82, Mk-83 ve Mk-84 tipi genel maksat bombalarını güdümlü hale getirerek menzil artırımı ve hassas vuruş yeteneği kazandıran güdüm kiti ailesine, yeni üyeler kazandırmayı amaçlıyor. Bu kapsamda yeni nesil bir güdüm kiti geliştirmek amacıyla TÜBİTAK SAGE öz kaynakları ile desteklenen GÖKÇE Projesi 2021 yılının birinci çeyreğinde başlatıldı.

GÖKÇE Projesi kapsamında, HvKK envanterinde bulunan 1000 librelik Mk-83 genel maksat bombaları ve TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ve üretilen SARB-83T ardışık delicili harp başlığı ile kullanılabilen, ANS/KKS/Lazer güdümlü, hareketli ve sabit hedeflere karşı etkili, hassas vuruş kabiliyetine sahip ve maliyet etkin bir güdüm kiti geliştirilecek.

GÖKÇE, HvKK envanterinde bulunan F-16 savaş uçakları ve Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) ile kullanılabilir olacak. Ayrıca GÖKÇE mühimmatı, F-16 uçaklarında kullanılan BRU-57 çoklu atım salanı ile de uyumlu olma özelliğine sahiptir. Böylece tek bir sortide daha fazla hedefe hassas bir şekilde taarruz etme imkanı Hava Kuvvetlerimize sağlanmış olacak.

GÖZDE-GÖKÇE

Güdüm kitinde TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ve üretilen Lazer Arayıcı Başlık kullanılacaktır. Bu başlık sayesinde yüksek hızda hareket eden ve sabit hedefler yüksek bir hassasiyet ile etkisiz hale getirilecek.

Projenin 2022 yılı içerisinde gerçekleştirilecek atışlı testler neticesinde tamamlanması ve yeni nesil güdüm kitinin envantere girmeye hazır hale getirilmesi planlanmakta.

GÖZDE

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen GÖZDE MK-82 serbest düşüş bombalarının AÖB, KKS ve lazer arayıcı başlık güdümlü kuyruk kiti ile akıllı silah sistemine dönüştürüldüğü, hareketli hedef vuruş kabiliyeti olan yeni nesil bir silah sistemi.

GÖZDE, atik güdüm kontrolü ve entegre lazer arayıcı başlığı sayesinde 50+ km/s hızlarda seyir halindeki hareketli hedeflere karşı etkili olabilecek.

Silah sisteminin F-16 platformlarına ve SİHA/TİHA platformlarına sertifikasyonu ile bu platformların kullanıcısı kuvvetler operasyon sahasında sabit ve hareketli hedeflere karşı hassas vuruş yeteneği kazanacaktır. Lazer arayıcı başlığa entegre, ayarlanabilir yükseklikte ateşlenme özelliğine sahip, yakınsama sensörü ile parçacık etkili MK-82 harp başlığı entegre GÖZDE’nin öldürücü etkinlik alanı artabilmektedir.

GÖZDE Silah Sistemi, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilmekte olup üretimi ASELSAN A.Ş. tarafından yapılacaktır.

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan’dan Milli Dikey Atım Sistemi Açıklaması


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu