Baykar Savunma Ukrayna’da Test ve Eğitim Merkezi Açıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Baykar Savunma, Ukrayna’da eğitim ve test merkezi açıyor. Ukrayna ve Türkiye arasındaki anlaşma bugün Kiev’de imzalandı.

Baykar Savunma, uzun süren müzakerelerin ardından Bayraktar TB2 SİHA’ların bakım, onarım ve modernizasyonları için Ukrayna’da Müşterek Test ve Eğitim Merkezi inşa etme kararı aldı. Baykar Savunma adına anlaşmayı Genel Müdür Haluk Bayraktar imzalarken Ukrayna adına ise Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran imzaladı.

STM Banner

İmza törenine Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy de iştirak etti. Baykar Savunma ve Ukrayna arasındaki anlaşma “İş Birliği Mutabakat Zaptı” olarak anılıyor. İnşa edilecek olan merkezde aynı zamanda S/İHA pilotları da eğitilecek.

Baykar Savunma ve Ukrayna Arasında Mutabakat Zaptı
Baykar Savunma ve Ukrayna Arasında Mutabakat Zaptı

Anlaşmanın ardından sözlü bir açıklamada bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, “Bu anı çok uzun bir süredir bekliyorduk. Bu bizim için çok önemli bir olay” ifadesini kullandı.

Zelenskiy, Ukrayna halkı adına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın projenin hayata geçmesindeki desteğinden ötürü minnetlerini sundu.

“İleriye dönük çok büyük bir adım. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a minnettarım. Bu anlaşma, Ukrayna’nın egemenliği ve bağımsızlığı için sahici bir desteği ifade ediyor.”

Baykar Savunma ve Ukrayna arasında imzalanan anlaşmaya göre Ukrayna’nın Vasylkiv şehri yakınlarında Ukrayna Savunma Bakanlığına ait olan bir arazide Baykar’a ait İHA’lar için hizmet, bakım ve modernizasyon merkezi inşa edilecek. Merkezde aynı zamanda İHA’ların pilotları ve teknisyenlerini de eğitim görecek. Gelecekte Ukrayna’da inşa edilecek olan benzer tesislerin sayısının artması bekleniyor.

Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ise bir sonraki adım Ukrayna ve Türk taraflarının İHA üretmeye başlaması olacak. Bayraktar, Ukrayna’da Ukraynalı uzmanların çalışacağı bir İHA fabrikasının inşasına kendi fonlarını kullanmayı planlıyor. Bu sayede Ukrayna’da istihdam yaratılacak ve devlet bütçesine gelir sağlanacak.

Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar geçtiğimiz hafta Ukrayna’ya yönelik bir ziyaret gerçekleştirmişti. Bayraktar, Ukrayna ziyareti kapsamında Ukraynalı yetkililerle görüşmüştü.

ÖNERİLEN İÇERİKBayraktar TB2 Ukrayna Topraklarında Üretilecek


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Ukrayna Savunma Bakanlığı

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu