BAYKAR’dan 250 milyon dolarlık yatırım: Kapasite artışı

Roketsan-ATMACA-Banner

BAYKAR, tesis yatırımlarını ve AR-GE harcamalarını arttırmaya devam ediyor. 2022 yılında 250 milyon dolarlık yatırım yapan BAYKAR, kapasitesini %50 arttırdı.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI), 2022 gelirlerine göre küresel askeri harcamalar raporunu açıkladı. Dünyanın en büyük 100 savunma sanayisi firması listesine 4 Türk firması girdi.

STM Banner

Türk savunma sanayisi bünyesinde insansız hava araçları üreten Baykar, özellikle son yıllarda yakaladığı ihracat başarılarıyla bu alanda adından söz ettirdi.

Önceki yıllarda savunma sanayisi harcamalarına ilişkin listelere girebilecek rakamlara ulaşan ancak bu çalışmalara katılmayan Baykar, SIPRI’nin 2022 yılına ilişkin çalışmasıyla ilk kez uluslararası bir listede görünür oldu. Baykar, 2022 yılında gelirlerini önceki yıla göre yüzde 94 artırdı ve 1 milyar 420 milyon dolarla 76. sırada listeye güçlü bir giriş yaptı. Baykar, ilk 100 firma arasında satış gelirinin en fazla artıran firma olarak dikkati çekti.

BAYKAR

Konuyla ilgili olarak BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar tarafından yapılan açıklamada, önemli bilgilere yer verildi. BAYKAR’ın başlangıçtan bugüne kadar tüm projelerini tamamen öz kaynaklarıyla yürüttüğünün altını çizen Haluk Bayraktar, “Bu aşamada ihracattan elde ettiğimiz geliri de tamamen yatırım ve projelerimize kaynak olarak kullanıyoruz.” dedi.

İhracat gelirleri yüzde 90’ı geçecek

Haluk Bayraktar, “Baykar’ın İHA sistemleri AR-GE sürecinin başlangıcından 2022’ye kadar olan süreçte elde ettiği gelirlerin yaklaşık yüzde 70’i ihracattan geldi. 2022 yılında ise satışların yüzde 85’i ihracattan kaynaklandı. 2023 yılında ise ihracat gelirinin toplam satışlar içerisinde yüzde 90’dan fazla olmasını bekliyoruz.

Baykar olarak yıllar içinde ihracat sürecinde önemli seviyede artış sağladık. 2020’de sadece 2 ülkeye ihracat yaptık. 2021’de ihracat gerçekleştirilen ülke sayısı 7’ye, 2022 yılında ise 19 ülkeye çıktı. Ayrıca 2022’de 25 ülkeyle ihracat sözleşmesi imzaladık. 2022’de yapılan ihracatın tamamı Bayraktar TB2 SİHA sisteminden oluştu. Baykar’ı büyüten unsur ihracatın artışı oldu.

Haluk Bayraktar
Haluk Bayraktar

AKINCI ve Bayraktar TB3 ihracat arenasına çıkmaya hazırlanıyor

Bayraktar AKINCI TİHA sisteminin ihracatı ise 2023 yılından itibaren başladı. İhracat tarafında daha da güçlenerek ilerleyeceğiz. Bayraktar KIZILELMA insansız savaş uçağı ve Bayraktar TB3 SİHA’nın seri üretime başlamasının ardından ihracat rakamlarımızın daha da artacağını öngörüyoruz.” dedi.

250 milyon dolarlık yatırım ile kapasite yüzde 50 arttı

BAYKAR’ın altyapı ve AR-GE harcamalarını da arttırdığını vurgulayan Haluk Bayraktar, “Özellikle son yıllarda kaynağımızı büyük oranda AR-GE yatırımlarına ayırmamız büyümemizde önemli rol oynadı. 2022 yılında Baykar olarak yaptığımız yatırım ve AR-GE harcamaları 250 milyon doları buldu. Tesis ve ekipman yatırımları ile üretim kapasitesini yüzde 50 oranında artırdık.

AKINCI-TİHA

Artan filo stoğu ile birlikte servis ve lojistik hizmet gelirlerinde artış yaşandı. Bunlara paralel olarak personel sayımız da yüzde 70 oranında büyüdü. Bugün itibariyle 4 binin üzerinde AR-GE ve üretim personelimiz var. Bu rakam 2022 yılı başında 2 bin çalışan seviyesindeydi. Bununla beraber savunma sanayisinde dünyanın ilk 100 firması arasında en hızlı gelir artışına sahip savunma sanayi firması haline geldik.” dedi.


Kaynak: AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu