TUSAŞ’tan İnsansız Helikopter hamlesi

Roketsan-ATMACA-Banner

TUSAŞ, insansız helikopter üzerine çalışmalar gerçekleştiriyor. İnsansız helikopterin yakında görücüye çıkması planlanıyor.

TRT HABER’den Sertaç Aksan’ın sorularını yanıtlayan TUSAŞ Helikopter Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Demiroğlu, TUSAŞ tarafından geliştirilen insansız helikopter hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Helikopterin yakında görücüye çıkması planlanıyor.

STM Banner

Demiroğlu tarafından yapılan açıklamada, “Evet, bizim şu an insansız helikopterler üzerinde bir çalışmamız var. Bunu tek başımıza helikopter tarafı olarak biz yapmıyoruz. TUSAŞ İnsansız Hava Araçları grubuyla birlikte çalışıyoruz. Çünkü onlar ‘insansızlaştırma’ meselesini çok iyi biliyorlar. Biz de helikopter yapabilme konusunda oldukça iyiyiz.

“İlk çalışmalar hazır olan bir helikopterden”

Gelinen noktada bu iki güç, bu iki deneyim birleşti. İlk çalışmamızı hazır olan bir helikopterden yapacağız. Önce deneme uçuşları olacak ve sonrasında kendi platformlarımızı sıfırdan başlayıp birkaç aile olacak şekilde geliştireceğiz.

T129-ATAK

Tabii haliyle bu çalışmanın ne zaman daha da somutlaşacağı da merak ediliyor. Diğer platformlara verdiğimiz öncelik nedeniyle biraz arkadan geliyor ama insansız helikopterin birkaç ay içinde uçtuğunu göreceğiz.” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, TRTHABER

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu