Bayraktar KIZILELMA’da 30mm Top sürprizi yaşanabilir

Roketsan-ATMACA-Banner

KIZILELMA İnsansız Savaş Uçağı’na, 30 milimetrelik otomatik top entegre edilmesi planlanıyor. Entegre edilecek topun ana görevinin ne olacağı ise henüz bilinmiyor.

Canik tarafından yapılan açıklamaya göre; Bayraktar KIZILELMA İnsansız Savaş Uçağı’na, VENOM LR 30mm Otomatik Top entegrasyonu planlanıyor. Ayrıca aynı topun, ATAK-2 T929 Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri‘nde de kullanılması hedefleniyor.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak Canik yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, “KIZILELMA İnsansız Savaş Uçağı’na 30×113 milimetre otomatik top entegre etmek için BAYKAR ile görüşüyoruz.” ifadelerine yer verildi. Öte yandan KIZILELMA’ya entegre edilecek otomatik topun hangi görevlerde kullanılacağı ve uçakta dahili mi yoksa harici olarak mı bulunacağı henüz belirsizliğini koruyor.

Genellikle savaş uçakları, 20mm çapındaki bir dahili otomatik topa sahip oluyorlar. Bu top, hava muharebeleri sırasında düşman hava araçlarını düşürmek için kullanılabiliyor. Öte yandan yine bu top ile yerdeki düşman hedeflerine karşı da taarruz gerçekleştirilebilir. Pod şeklinde harici olarak hava araçlarına entegre edilen toplar ise genellikle yer hedeflerine karşı kullanılıyorlar.

F-35 Dahili Top, F-35 25mm, F-35 Frangible Armoured Piercing (FAP), Kırılabilen Zırh Delici Mühimmat,

F-35 Lightning II savaş uçağında, 25 milimetre çapında dahili bir otomatik top bulunuyor. Şu ana kadar herhangi bir insansız savaş uçağına top entegrasyonu gerçekleştirilmediği biliniyor. KIZILELMA, bu alanda bir ilk olabilir. BAYKAR yetkilileri ise şu ana kadar konuyla bir açıklamada bulunmadı.

SERİ ÜRETİM 2024’TE BAŞLIYOR

Şimdiye kadar iki prototipi başarıyla üretilen ve 27 Nisan – 1 Mayıs günleri arasında TEKNOFEST 2023 kapsamında Atatürk Havalimanı’nda milletimizle buluşacak olan Bayraktar KIZILELMA’nın geliştirme ve üretim faaliyetleri devam ediyor. Milli insansız savaş uçağının 2024 yılında seri üretimine geçilmesi planlanıyor.

TCG ANADOLU’DAN İLK UÇUŞ 2025’TE

Bayraktar KIZILELMA ve Bayraktar TB3 SİHA, dünyanın ilk SİHA gemisi olacak TCG Anadolu’nun 10 Nisan’da gerçekleştirilen envantere kabul töreninde uçuş güvertesinde yerini aldı. Törende üretilen ikinci prototipi sergilenen Bayraktar KIZILELMA İnsansız Savaş Uçağı’nın 2025 yılında TCG Anadolu gemisinden uçuş testlerine başlaması hedefleniyor.

BAYRAKTAR-KIZILELMA

REKOR SÜREDE UÇTU

Baykar’ın %100 öz sermayesi ile yola çıktığı Bayraktar KIZILELMA projesi 2021’de başladı. 14 Kasım 2022’de üretim hattından çıkan TC-ÖZB kuyruk numaralı Bayraktar KIZILELMA, Çorlu’da bulunan AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’ne intikal etti. Burada yer testlerini süratli bir şekilde başarıyla tamamladıktan sonra 14 Aralık 2022 tarihinde ilk uçuşunu gerçekleştirdi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu