İtalya Almanya’dan Leopard 2A8 tedarikine hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

İtalya, Ukrayna savaşının bir sonucu olarak tanklarının kabiliyetlerini ve sayısını artırma kararı alarak Almanya’dan 133 adet Leopard tankı alacağını açıkladı.

Ukrayna savaşı, yüksek yoğunluklu kara savaşını Avrupa’ya geri getirirken; İtalya, Alman yapımı 133 adet Leopard 2A8 tankı satın almayı ve Ariete tanklarının 125 adetini modernize etmeyi planlıyor.

STM Banner

Planı açıklayan İtalya Savunma Bakanı Isabella Rauti, İtalya’nın Leopard 2A8 ana muharebe tankı istediğini ve Ukrayna çatışmasının tankların bir kez daha savaş için “temel” unsurlar olduklarını kanıtladığını, kara yeteneklerinde “radikal ve önemli” bir iyileşme sağlamak için Ariete tanklarını modernize edeceklerini açıkladı.

İtalya’da, yalnızca 50’si aktif faaliyette olan 200 adet İtalya yapımı Ariete tankı bulunuyor. Bakan Rauti parlamentoya verdiği demeçte, İtalya’nın NATO gereksinimlerini karşılamak için 250’den fazla muharebe tankına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Ariete

2024’ten itibaren yeni alımlar için 4 milyar avronun (4,49 milyar Dolar) bütçeleneceğini ve toplam 8 milyar avroluk harcamanın öngörüldüğünü belirten Bakan, planın yürürlüğe girmeden önce parlamentodan onay alınması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Satın alınacak Leopard tank sayısı net olarak açıklanmasa da plan hakkında bilgili bir kaynak, Krauss-Maffei Wegmann tarafından üretilen Leopard 2A8 tanklarının 133 adedine ihtiyaç olduğunu aktardı. Defense Newse  anonimlik şartıyla konuşan kaynak, 2024 ile 2037 arasındaki bu satın almayı 4 milyar Euro’nun karşılayacağını ve Leopardın diğer varyantlarına daha fazla fon harcanacağını belirtti.

125 adet Ariete’nin modernizasyonunun yaklaşık 900 milyon Euro’ya mal olacağı ve ömrünü 2034’e kadar uzatacağı belirtiliyor.

İtalya Savunma Bakanı Isabella Rauti, Leopardların satın alınmasının İtalya’nın öngörülen Fransız-Alman Ana Kara Muharebe Sistemi (MGCS) girişimine girişini engellemeyeceğini söyledi. Bakan, Alman tankının satın alınmasının İtalya’nın Alman endüstrisi ile daha yakından ilgilenmesine yardımcı olacağını ve aslında İtalya’nın MGCS programına katılımını kolaylaştıracağını da sözlerine ekledi.

ÖNERİLEN İÇERİK: Otokar ALPAR Ağır Sınıf İnsansız Kara Aracını tanıttı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu