Bayraktar TB2 SİHA’lar Nahçıvan’da ilk kez görüntülendi

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Nahçıvan Garnizonu’na bağlı unsurlar, 21-23 Haziran tarihleri arasında Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti topraklarında ortak bir tatbikat icra etti.

Tatbikat esnasında, Baykar Savunma tarafından üretilen Bayraktar TB2 SİHA’ların da yer aldığı görüldü. Böylelikle Nahçıvan topraklarında da ilk kez Bayraktar TB2 SİHA’lar görüntülenmiş oldu. Tatbikattan paylaşılan fotoğraflarda, bir hangarın içerisinde en az 3 adet Bayraktar TB2 SİHA’nın yer aldığı gözlemleniyor.

STM Banner

Çok sayıda askeri yetkilinin yanı sıra Azerbaycan/Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Ali Meclisi Başkanı Vasif Talibov da tatbikata iştirak etti.

Tatbikat öncesinde Azerbaycan Savunma Bakan Yardımcısı ve Nahçıvan Ordu Komutanı Orgeneral Kerem Mustafayev, Bayraktar TB2’nin harbe hazırlık durumu hakkında askeri ve sivil yetkilileri bilgilendirdi.

Bayraktar B2 SİHA ve Karabağ

Azerbaycan, yaklaşık 28 yıldır Ermenistan’ın işgali altındaki Dağlık Karabağ’a yönelik olarak 27 Eylül 2020 tarihinde bir askeri harekât başlattı. Harekâtın başlangıcından 44 gün sonra, 10 Kasım 2020 tarihinde Azerbaycan Ordusu, Ermenistan’ın işgalini sonlandırarak Dağlık Karabağ’ı kontrol altına aldı.

Bayraktar TB2 - Nahçivan

Ermenistan’a yönelik harekât esnasında Azerbaycan, Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA’ları (Silahlı İnsansız Hava Aracı) tüm cephe hattında kullandı.

Karabağ’da 50’den fazla hava savunma sistemi, 140 civarı tank, 100’lerce çok namlulu roket atarlar, topçu sistemleri SİHA’lar sayesinde nokta atışlarıyla imha edildi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’e göre; Bayraktar TB2 SİHA’lar, Roketsan MAM-L mühimmatı ile 2 milyar ABD Doları değerinde Ermeni Ordusu hedefini imha etti.

ÖNERİLEN İÇERİK: https://www.savunmasanayist.com/bm-raporu-kargu-2-iddialari-yalanlandi/


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu