Bakan Yardımcısı Muhsin DERE’den ‘MKEK A.Ş.’ açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Saha İstanbul ve Çorum Sanayi ve Ticaret Odası tarafından düzenlenen “Çorum Savunma Sanayii Buluşması” adlı panelde bir konuşma gerçekleştiren Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin DERE, Makina Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK)’nun yapı ve statüsünün değiştirilmesine yönelik kanun teklifiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

SAHA İstanbul ile Çorum Ticaret ve Sanayi Odası himayesinde düzenlenen (ÇTSO) “Savunma Sanayi Buluşması” toplantısında konuşan DERE, MKEK’nin yapısı ve statüsünün değiştirilmesiyle ilgili olarak gün içerisinde MKE Genel Müdürü Yasin AKDERE ile beraber gün içerisinde Meclis’e intikal edeceklerini belirtti.

STM Banner

MKE’nin 100 yılık bir kurum olduğunu belirten DERE, MKE’nin yapısının “biraz” değiştirilmesi gerektiğini ifade etti.

DERE, “KİT statüsünde, Hazine’ye ait. Şimdi biz diyoruz ki MKE gibi kritik yerler belli ölçüde yine devletin kontrolünde kalsın, %100 kamunun olsun, bu fabrikalar ve tersaneler devlette kalsın fakat biraz özel sektör mantığı ile yönetilsin.” ifadelerinde bulunu.

MKE’nin özel sektör ile iş birliği yapmasını istediklerini belirten Dere, MKE’nin özel sektöre daha çok iş vermesi gerektiğini vurguladı.

Muhsin-Dere

DERE, MKEK kanunu hakkında yaptığı açıklamada “Genel müdürlük binasında 700 personel çalışmasın. MKEK fabrikalardan oluşan bir kurum, fabrikalarda çalışsın. Özel sektöre daha çok iş versin. Kendisi kritik teknolojilerde belirleyici olsun ama özel sektörün desteğiyle ayakta dursun” ifadelerini kullandı.

Askeri tesislerin özel sektörle iş birliği yaparak yerlileşmesini hedeflediklerini aktaran DERE, şunları kaydetti: “Biz, biraz daha devletçi görülüyoruz herhalde ama bizim için asker-sivil ayrımı yok. Özel-kamu ayrımı yok. Ciddiyet, samimiyet, diyalog ve koordinasyon diyoruz. Asker-sivil ayrımı yapmadan el ele verelim. Devletin mülkiyetinde kalması gereken yerler, kritik olanlar devletin mülkiyetinde kalsın.

Kısaca şunu demeye çalışıyoruz; kamu bürokrasisinin eski, ruhsuz halini kırıp atalım artık. Bürokrasi, engel mekanizması olmasın ama bürokrasinin ihtiyaç olduğunu da unutmayalım. Devletin bir işleyişinin olduğunu, bu düzenin herkese lazım olduğunu unutmayalım. Bu şekilde iş birliği ve koordinasyonla çalışırsak inşallah çok daha iyi noktalara geliriz savunma sanayisinde.”

Çorum Savunma Sanayii Buluşması

Çorum Savunma Sanayi

SAHA İstanbul ile Çorum Sanayi ve Ticaret Odası (ÇSTO) himayelerinde düzenlenen Çorum Savunma Sanayi Buluşması, Çorumlu sanayiciler ile savunma ve havacılık sektörünün karar alıcılarını bir araya getirdi.

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ve Sanayii ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’nin de katıldığı etkinlik, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Başaran Hıncal’ın açılış konuşmasıyla başladı.

SavunmaSanayiST.com ekibinin de yerinden takip ettiği etkinlikte pek çok üst düzey Türk savunma sanayii şirketinden yetkililer de yer aldı.

ÖNERİLEN İÇERİK: https://www.savunmasanayist.com/mke-76-62mm-deniz-topu-projesinde-atis-testine-hazirlaniyor/


 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu