Bayraktar TB2’ye Ukrayna’da elektronik harp uygulandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), elektronik harbe maruz bırakıldı. Test amaçlı gerçekleştirilen elektronik harp faaliyetleri esnasında SİHA, başarılı oldu.

Ukrayna Devlet Silah Test ve Belgelendirme Araştırma Enstitüsü’nün (DNDI VS OVT) test ekibi, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin direktifleri doğrultusunda görevdeki bir Bayraktar TB2 SİHA üzerinde birtakım testler gerçekleştirdi.

STM Banner

Enstitü uzmanları tarafından hazırlanan programa ve yöntemlere göre yapılan testler sırasında Ukrayna Hava Kuvvetleri ekipleri, Bayraktar TB2 SİHA’ya çeşitli koşullarda elektronik harp uyguladı.

Ukrayna Ordusu’na göre testlerin amacı, Bayraktar TB2’nin modern savaş koşullarındaki gelişmiş elektronik harp araçlarının karşı operasyon yeteneğinin doğrulanmasıydı. Edinilen bilgiye göre SİHA, elektronik harp altında dahi uçuşunu başarıyla devam ettirdi.

Test faaliyetleri esnasında hem yerli hem de yabancı elektronik harp sistemleri kullanıldı.

Ukrayna ve Bayraktar TB2

Ukrayna devletine bağlı savunma ihracatı ajansı Ukrspecexport, Baykar Savunma ile 6 adet Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı (İHA), iki kontrol istasyonu ve 200 adet akıllı mühimmat tedarikiyle ilgili 69 milyon dolar değerindeki bir anlaşmayı 2019 Ocak ayında imzalamış, Baykar Savunma ise sadece 2 ay içerisinde teslimatları gerçekleştirmişti. Böylelikle Bayraktar TB2 SİHA, ilk olarak Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin envanterine girdi.

Ukrayna Donanmasına Teslim Edilen Bayraktar TB2 SİHA'lar
Ukrayna Donanmasına Teslim Edilen Bayraktar TB2 SİHA’lar

Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin ardından Bayraktar TB2 SİHA tedarikine karar veren Ukrayna Donanması da geçtiğimiz aylarda bir sipariş verdi. Bu kapsamda Baykar Savunma, Ukrayna Donanması’na yönelik ilk parti SİHA teslimatını da geçtiğimiz ay gerçekleştirdi.

Ukrayna, 40 adetten fazla SİHA daha tedarik etmeyi amaçlıyor.

Üç Pervaneli Motor ve WESCAM MX-15D

Ukrayna’ya ait Bayraktar TB2’lerin motorlarının üç pervaneli (palli) olduğu ve kamera sistemi olarak da WESCAM üretimi MX-15D EO/IR hedefleme sisteminin kullanıldığı gözlemlendi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, katıldığı bir televizyon programında TB2’nin pervanelerinin Almanya tarafından satışının durdurulduğunu, pervaneler yerli olarak üretilince “Bizden alın indirim de yapalım” dendiğini aktarmıştı.

ÖNERİLEN İÇERİK: Ukrayna Donanması İlk Parti Bayraktar TB2 SİHA’larını Teslim Aldı

Ukrayna Donanması İlk Parti Bayraktar TB2 SİHA’larını Teslim Aldı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu